The Pruitt-Igoe Myth / Pruitt-Igoe Miti

SALT'ın, Garanti Mortgage desteğiyle hazırladığı Perşembe Sineması'nda 25 Haziran günü saat 19:00'da Chad Freidrichs'in yönettiği 2011 yapımı "The Pruitt-Igoe Myth" filmi gösterilecek.

SALT Ulus’taki program, şehir hayatını irdeleyen uzun metraj ve belgesel sinema filmlerini bir araya getiriyor.

The Pruitt-Igoe Myth / Pruitt-Igoe Miti (2011)

Amerika’da çok yankı uyandıran bir dizi patlamayla yok edilen Pruitt-Igoe sosyal konutları, mimarlar, politikacılar ve karar mercileri arasında hızla genel bir başarısızlık sembolüne dönüştü. The Pruitt-Igoe Myth / Pruitt-Igoe Miti, Amerika’da sosyal konutlar ile bulundukları şehir merkezlerinin gözden düşüşünü, proje sakinlerinin dokunaklı anlatımları eşliğinde sosyal, ekonomik ve yasal açılardan inceler. Missouri’de bulunan ve yaşam koşullarının çok sağlıksız olduğu St. Louis’in varoşlardan temizlenerek yenilenmesi hedefiyle 1956’da kullanıma açılan Pruitt-Igoe sosyal konutları, yalnızca birkaç sene içerisinde bakımsızlık, vandalizm ve suçla anılmaya başlamıştı.

(İngilizce; Türkçe altyazılı)

Görsel: The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti] (2011) filminden bir kare ©Unicorn Stencil Documentary Films. Fotoğraf: State Historical Society Of Missouri

Etiketler

Bir cevap yazın