Terk Etmeyeceğiz

Mücadele mekânlarında ikame edilen direniş yöntemlerine ve arzulara, görsel stratejiler aracılığıyla bakan sergi, 19 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında, Goethe-Institut Ankara'da.

Sergi Küratörü: Pelin Tan, Mardin

Sergi tasarımı: Yelta Köm & Pelin Tan

Kent hareketleri ve eylemlerinin görsel kaydı mümkün mü? Sanatsal yöntem, bir afekt metodu olarak mekânsal direnişlere gerçekten müdahil olabilir mi? Sergi, mekânsal ve kentsel koşullar ile temsil, müdahil olma ve araştırmanın sanatsal yöntemlerine odaklanıyor.
Kentsel dönüşüm projeleri, zorla tahliyeler, sınır güvenlik politikaları, göç/mültecilik ve yerel kentsel direnişler bağlamında yoğun sosyal-mekânsal dönüşümler yaşıyoruz. Kendi içinde farklı dinamikleri olan tüm bu dönüşümler ‘kentlerde nasıl beraber yaşayabiliriz’ ve ‘mekana dair pratiklerden nasıl öğrenebiliriz’ sorularına işaret ediyor. “Terk Etmeyeceğiz”, kent ve mekân bağlamında farklı pratikler üreten katılımcıları buluşturarak  mücadele mekânlarında ikame edilen direniş yöntemlerine ve arzulara, görsel stratejiler aracılığıyla bakıyor. Sanatsal araştırma yöntemlerinden arşivleme pratiğine, sivil itaatsizlik imajlarından mecralar arası geçişkenliğe; sanatsal metodolojilerin izini sürüyor.

Sergi, başlığını sanatçı Ahmet Öğüt’ün “We Won’t Leave” adlı foto-kolaj serisinden almıştır. Slogan, 1955’de Sophiatown (Güney Afrika) sakinlerinin zorla tahliyeleri sırasında kullanılmıştır. (We Won’t Move!” -“Ons dak nie, ons phola hier”)

Katılımcılar: Yelta Köm (İstanbul), Artıkişler Kolektifi (Ankara) Özge Çelikaslan / Alper Sen, Ayşe Çavdar (İstanbul), Sevgi Ortaç (İstanbul), Önder Özengi (İstanbul/Ankara), Seçkin Aydın (Diyarbakır), Ahmet Öğüt (Berlin/Diyarbakır/İstanbul), İlhan Sayın (İstanbul), Gülsün Karamustafa (İstanbul), Ege Berensel (Ankara).

Etiketler

Bir cevap yazın