Taşlar, Kubbeler, Hikayeler ve Mimar Sinan

Çekül Akademi Ekim ayının ilk programı “Taşlar, Kubbeler, Hikayeler ve Mimar Sinan”

Emirgan’da, Boğaziçi’nin Avrupa yakasındaki Şerifler Yalısı’nda 9 Ekim Pazar günü başlayacak eğitim programı, katılımcıları 16. yüzyıl İstanbul’unun görkemli dünyasına götürecek. ÇEKÜL Akademi’nin bir günlük programı, Sinan’ın olağanüstü mimarlığı ve yaşamöyküsüyle, döneminin mimarlık kültürüne ayrılan iki saatin ardından, alan gezileri ile devam edecek.

Akdeniz’in dört bir yanından Sinan eserleri için getirilen mermerler, Artemis Tapınağı’ndan devşirilen yekpare sütunlar, İznik konsilinin kararlarını yazdırdığı mermer paneller keşfedilecek. Katılımcılar, Sinan eserlerini, seyyahların, şairlerin ve mimarların dilinden anlatılan hikâyeler ve efsanelerle anlamaya çalışacak. “Sinan ile Mihrimah’ın aşkı”, “eğik minare” söylentilerinin kaynağı, muhteşem eserler incelenirken uzmanlar tarafından ipuçları verilerek anlatılacak.

ÇEKÜL Akademi’nin alanında uzman ekiplerinin eşlik edeceği bir günlük seminer programında, Mimar Sinan ile İstanbul’un birlikteliği, bir mimar ile bir şehir arasında kurulabilecek ilişkinin en özgün hali keşfedilecek.

Bir günlük keşif yolculuğuna katılmak ve detaylı programa ulaşmak ÇEKÜL Vakfı’nın yenilenen sitesi: http://www.cekulvakfi.org.tr/proje/taslar-kubbeler-hikayeler-ve-sinan

PROGRAM
09:30-11:00 Sinan’ın mimarlığı ve yaşam öyküsü ile döneminin mimarlık kültürü /Şerifler Yalısı

12:00-13:00 Nadir taşlar, mimari yapılar ve merasimler penceresinden Ayasofya ve türbeleri

Bir göz kubbeden Sokollu ve İsmihan Külliyesi’ne: Sinan dönemi Osmanlı mimarisinin altyapısı /Sultanahmet

13:00-14:00 Öğle yemeği

15:00-16:00 Seyyahların, kervanların ve mimarların durağı Süleymaniye içinde taşlar, kubbeler ve hikayeler /Süleymaniye

16:30-17:30 Tarihten şehir efsanelerine: Mihrimah Sultan’ın külliyesi /Edirnekapı

Etiketler

Bir cevap yazın