Taksim’i ne yapmalı?

29 Kasım Salı günü saat 16:00'da Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü'nde gerçekleşecek olan toplantının davetli konuşmacıları arasında Murat Güvenç, Aykut Köksal, Güzin Kaya, Korhan Gümüş, Tan Oral ve Nora Şeni yer alıyor.

Bugüne dek farklı imar düzenlemelerine sahne olan ve İstanbul’un en canlı noktası olmayı sürdüren Taksim Meydanı yine bir değişimin arifesinde. Meydanın yeniden düzenleneceğine ilişkin haberler üzerine, Taksim Meydanı yeniden konuşulmaya başlandı. Detaylı herhangi bir plan ortaya konmadan, çevre-etki değerlendirmesine gidilmeden, hiçbir katılım prosedürüne gerek duyulmadan yalnızca basına ilan edilerek duyurulan Taksim operasyonu, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü’nde düzenlenen toplantı ile tartışmaya açılıyor.

Toplantıda, projenin hangi varsayımlardan yola çıkılarak, hangi yöntemlerle düşünüldüğü, hangi etaplara ve hangi kurallara uyması gerektiği masaya yatırılacak: Bugünün İstanbul’u için kamusal alan olarak Taksim ne anlam ifade ediyor? Hangi işlevleri barındırıyor? Burası sadece yayalara açık bir meydan mı olmalı? Meydanın temel sorunu trafik mi? Trafiği zemin altına alınması ve meydana ulaşan yollara dalış tünellerinin açılması Taksim çevresi için nelere yol açacaktır? Trafiği yer altına alınmış bir Taksim istiyor muyuz? Taksim Gezisi’nin İstanbul’un belleğindeki yeri nedir? Taksim Kışlası yeni bir işlevle canlandırılmalı mı? AKM’nin geleceği ne olacak?

Katılıma açık olarak, 29 Kasım Salı günü saat 16:00’da Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü’nde gerçekleşecek olan toplantının davetli konuşmacıları arasında Murat Güvenç, Aykut Köksal, Güzin Kaya, Korhan Gümüş, Tan Oral ve Nora Şeni yer alıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın