Sultanbeyli’de Erişilebilir Sokak Projesi Kapsamında Çevirimiçi Tasarım Maratonu

Sultanbeyli Belediyesi, Ulusal Demokrasi Enstitüsü, Erişilebilir Her Şey ve Kainak iş birliğinde yürütülen "Sultanbeyli’de Erişilebilir Sokak Projesi" kapsamında 3-4 Aralık tarihlerinde çevrimiçi tasarım maratonu düzenlenecek.

Kainak, Erişilebilir Her Şey ve Sultanbeyli Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilecek Sultanbeyli’de sokakların güvenilir ve erişilebilir tasarımını hedef alan ve gelecek dönemde faaliyetlerine başlayacak olan Dr. Ahmet – Ayşe Ayyıldız Engelsiz Yaşam Merkezi çevresinin düzenlenmesine odaklanan tasarım maratonu 2 gün boyunca online gerçektleştirilecektir. Maratona katılım 3-4 Aralık Cumartesi ve Pazar günleri zoom üzerinden sağlanacaktır.

Etkinlik metni:

Kainak, Erişilebilir Her Şey ve Sultanbeyli Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilen Sultanbeyli’de Erişilebilir Sokak Projesinin konusu Sultanbeyli Belediyesi tarafından belirlenen pilot bölgede erişilebilirlik standartlarının yeniden düşünülmesi için katılım yöntemlerinin desteklenmesi ile estetik ve sürdürülebilirlik ilkeleri ön planda olan bir tasarım önerisi hazırlanmaktır. Sultanbeyli’de Erişilebilir Sokak Projesi, National Demcracy Institute (NDI) Türkiye’nin düzenlediği hibe destek programında faydalanıcı olacaktır.

Projenin ana amacı katılımcı bir süreç yönetimi sağlayarak fiziksel dezavantajlı vatandaşların ve dolaylı olarak diğer dezavantajlı grupların kullanımını kolaylaştırmak ve güvenli sokaklar yaratmak adına erişilebilirlik standartlarının da üstünde estetik ve sürdürülebilir bir sokak tasarımı önerisi sunmaktır. Projenin hedef kitlesi Sultanbeyli’de kentsel alanda sorun yaşayan fiziksel dezavantajlı vatandaşlar ile birlikte dolaylı faydalanıcı olan diğer dezavantajlı gruplar (kadın, çocuk, yaşlı vs.) olup proje aktivitelerinin Aralık ayında tamamlanması planlanmıştır.

Proje içeriği:

Sultanbeyli’de Erişilebilir Sokak Projesi üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama olan analiz kısmında Sultanbeyli’de yaşayan vatandaşların cevaplaması adına 26 Ekim’de bir anket yayınlanmış ve kentsel alanda karşılaşılan sorunlar tespit edilmiştir. Bunu 22 Kasım’da gerçekleştirilecek odak grup görüşmeleri izlemiş ve 4 farklı grup ile görüşmeler yapılması planlanmıştır. Bu gruplar; 1.Körler ve az görenler, 2.Sağırlar, 3.Fiziksel engelliler ve 4.Bilişsel farklılığı olanlar olarak ayrılmıştır. Projenin analiz aşamasında elde edilen veriler tasarım maratonu katılımcıları tarafından kullanılması adına raporlaştırılacak ve yayınlanacaktır.

Projenin ikinci aşaması olan tasarım bölümü tasarım maratonu ile tamamlanacaktır ve bölgeye özel tasarım önerileri katılımcılar tarafından hazırlanacaktır. Son olarak uygulanabilirlik aşamasında hazırlanan tasarımların değerlendirilmesi sağlanacaktır. Proje sonucunda oluşturulacak rehber niteliğindeki rapor Sultanbeyli Belediyesi ve diğer yerel yönetimler için erişilebilir kentsel müdahaleler yapmak için yol gösterici olacaktır.

Tasarım Maratonu:

Kainak, Erişilebilir Her Şey ve Sultanbeyli Belediyesi ortaklığında gerçekleştirilecek Sultanbeyli’de sokakların güvenilir ve erişilebilir tasarımını hedef alan ve gelecek dönemde faaliyetlerine başlayacak olan Dr. Ahmet – Ayşe Ayyıldız Engelsiz Yaşam Merkezi çevresinin düzenlenmesine odaklanan tasarım maratonu 2 gün boyunca online gerçektleştirilecektir. Maratona katılım 3-4 Aralık Cumartesi ve Pazar günleri zoom üzerinden sağlanacaktır.

Katılım Şartları:

  • Grup başvuruları ve bireysel başvurular kabul edilmektedir. Grup olarak yapılan başvurularda grupların en fazla 5 kişi olması beklenmektedir. Bireysel başvuran katılımcılarla maraton günü gruplar oluşturulacaktır.
  • Tasarım, görsel sanatlar, mimarlık, planlama, sosyal bilimler gibi ilgili bölümlerden 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri veya mezuniyetinin üzerinden en fazla 2 yıl geçmiş konuyla ilgilenen kişilerin katılımına açıktır.
  • Maraton boyunca katılımcıların şahsen Zoom toplantısına katılmalarını beklemekteyiz.

Katılımcılardan Beklenenler:

Proje kapsamında Sultanbeyli mahallesi sınırları içerisinde erişilebilirlik standartlarının yeniden düşünülmesi ve standartların üzerinde uygulama önerileri sunulması beklenmektedir. Uygulanabilir, yenilikçi ve projenin konusuyla ilişkili şekilde herkes için kapsayıcı ve güvenli bir sokak tasarımı ortaya koymak projelerden beklenendir. Maraton başlamadan önce katılımcılar projelerden beklentiler hakkında daha detaylı bilgi alabilecektir.

Etkinlik Akışı:


Gün 1:

  • 9:00 – 9:30 Açılış
  • 9:30 – 11:00 Sunumlar
  • 11:30 – 17:00 Serbest Çalışma ve Mentor Desteği

Gün 2:

  • 9:00 – 12:00 Serbest Çalışma ve Mentor Desteği
  • 12:00 – 13:00 Öğle Yemeği Arası
  • 13:00 – 15:00 Son Serbest Çalışma
  • 15:00 – 17:00 Sunumlar ve Kapanış Değerlendirmesi

Üretilecek olan ürünler proje ekibi tarafından proje raporunda yer verilmek üzere kullanılacaktır. Hazırlanan görseller maratondan sonraki 1 haftada çevrede yaşayan ve çalışan vatandaşın incelemesi ve görüş bildirmesi adına Sultanbeyli Belediyesinde sergilenecektir. Sergi hakkında detaylı bilgi maraton günü paylaşılacaktır. Katılımcılara çeşitli hediyeler verilecektir.

Sorularınızı [email protected] adresine iletebilirsiniz.

Tasarım maratonuna kayıt olmak için bu formu doldurunuz:
https://forms.gle/oYahr7t4xh5rfXJ87

Etiketler

Bir cevap yazın