Stüdyo219 Final Jüri ve Açık Tartışma

‘Koloniköy - Heybeli Kolonisi’ projesi için geliştirilen 6 haftalık üretimlerinin finali 31 Mayıs günü SALT ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Stüdyo219 öğrencileri birinci sınıf portfolyo paylaşımları ve 2017 – 2018 bahar döneminde ‘Koloniköy – Heybeli Kolonisi’ projesi için geliştirilen 6 haftalık üretimlerinin finali 31 Mayıs günü SALT ev sahipliğinde; Hüseyin Kahvecioğlu, Elif Kendir, Hakan Tüzün  Şengün, Avşar Gürpınar, Nizam Onur Sönmez, Bahar Avanoğlu, İpek Avanoğlu’ndan oluşan jüri katkılarıyla açık bir tartışmaya dönüşüyor. 

Peyzaj mimarı ve misafir öğretim görevlisi olarak, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mimarlık Bölümü birinci sınıf tasarım stüdyosu yürütücülüğünü üstlenmesiyle Seda Kurt tarafından paylaşıma açılan sosyal medya hesabı Stüdyo219; zamanla öğrenci takibinin artması ile bağlı bulunduğu mimarlık bölümünde başlangıç öğrenimi gören öğrenci grubunu ve üretim mekânları olan 219 numaralı dersliği de temsil etmeye başladı.

Mimari tasarımda özgünlüğün temel üretim motivasyonu olabilmesini, fikir çeşitliliğini ve kavramsal kavrayışın somut üretimlerle ilerletilebilmesini benimseyen stüdyonun resmi olarak bir akademik yılı içeren eğitim programı; başlangıç seviyesindeki öğrenciler için 2 senelik süre boyunca birbirinden farklı 5 dönemden oluşuyor.

İçeriği aktive eden parçalı atölyelerin başlangıç ve bitiş motivasyonlarına doğrudan katkıların görüldüğü sosyal medya hesabı ise haftada bir gün üretimler ve karşılıklı konuşmalarla geçirilen 6 saatin etkilerini haftanın diğer günlerinde de sürdürüyor. Stüdyo219 tüm süreci kurguda bağımsız bir tasarım stüdyosu modülü gibi davranıyor; metropol, üniversite ve mimarlık ilişkilerini noktasal referanslara dayalı kurgu atölyeler ile sosyal medya reflekslerinden de faydalanan bir eylem ve gözlem alanı olarak kurguluyor.

Portfolyo https://www.instagram.com/studyo219/ linki üzerinden izlenebilir.

  • Düzenleyen: Stüdyo219
  • Yer: SALT Galata Atölye 2-3, İstanbul
  • Tarih: 31 Mayıs 2018
  • Saat: 13:00 – 18:00
Etiketler

Bir cevap yazın