Soy Cuba / Ben Küba

SALT'ın, Garanti Mortgage desteğiyle hazırladığı Perşembe Sineması'nda 18 Haziran günü saat 19:00'da Mikhail Kalatozov'un yönettiği 1964 yapımı "Soy Cuba / Ben Küba" filmi gösterilecek.

SALT Ulus’taki program, şehir hayatını irdeleyen uzun metraj ve belgesel sinema filmlerini bir araya getiriyor.

Soy Cuba / Ben Küba (1964)

Havana’da bir varoş mahallesinde yaşayan bir fahişe, havalı bir gece kulübünde iş peşindedir. Oy verme hakkı elinden alınmış bir şeker kamışı çiftçisi, çaresizlik içerisinde mahsülünü yakmak üzeredir. Öfke dolu bir öğrenci, bir direniş unsuru olarak şiddet kullanma fikrini zihninde tartmaktadır. Politikadan uzak bir köylü, Castro’nun birliğine katılmaya sürüklenmiştir. Kendini “Küba” olarak tanıtan bir kadının anlattığı bu dört serüven, bir ulusun kaderinin kolonyal boyunduruktan halk devrimine geçişini konu alır.

Tamamlandığı 1964’te beklenen ilgiyi görmeyen Soy Cuba / Ben Küba, Martin Scorsese’nin 1990’larda filmi keşfetmesinin ardından yürütülen bir kampanyayla restore edilip çoğaltılarak dolaşıma girdi. Scorsese, “bir görsel şiir” diye tarif ettiği filmin, kendisinde sinema yapmaya devam etme ve bu hissi genç sinemacılara aktarma isteği uyandırdığını anlatır.

(İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı)

Görsel: Soy Cuba [Ben Küba] (1964) filminden bir kare ©Mr Bongo Worldwide LTD

Etiketler

Bir cevap yazın