Son Bakışta Aşk: AKM

Buluntu Bellek'in düzenlediği etkinlikte, Taksim Meydanı'na gelenler fotoğraf çekecek. Çekilen fotoğraflarla mini bir fotoğraf sergisi yapılacak. Ardından AKM, "Yokluğunda Dile Gelen Mimarlık" başlığıyla, Kot Sıfır mekanında konuşulacak.

Etkinlik Hakkında:

Yokluğunda Dile Gelen Mimarlık

Mimarlığın dış kabuktan ibaret olmadığını bilen bizler, özellikle şu günlerde AKM hakkında çok konuşan, tartışan bir nesiliz. Artık mimarlığını yaşayamayan ve geleceği de farklı metaforik olasılıklar içeren, hakkında pek okuduğumuz, tartıştığımız AKM’ye bir ”son bakış” yapalım istedik. Walter Benjamin’in dediği gibi: ”büyük şehir insanı büyüleyen bir aşktır, ama ilk bakışta değil son bakışta aşk.” İstanbul’da bazı günler bir flaneuse/flaneur gibi bu aşkı yaşarız. Son bakışta gördüğümüz onca aşktan biri, belleğinizde ve bir fotoğrafta kalır. AKM kendi oluşunu yaşıyorken içine girememiş olsak da, o henüz gitmeden, geç değil! diyerek önünde buluşup fotoğraf çekelim istedik. Bu fotoğraf artık bizim için anlık bir ışıma olacaktır; ki bu da çevresine son kez ışık saçar ve unutulmak üzere olan şeylerin gücünü sonsuza taşır!

16.00-18.00 arasında AKM önünde polaroid makinemizle sizi bekliyor olacağız. Gelenlerle fotoğraf çekileceğiz.

18.00-20.00 arasında, çektiğimiz fotoğrafların minik bir sergisini ve kentin içinde bir birey olarak ”Yokluğunda Dile Gelen Mimarlık” üzerine AKM’yi Kot Sıfır mekanda konuşuyor olacağız. Geliniz!

Buluntu Bellek:2015 mayıs ayından beri kent belleğinin izini sürmeyi deneyen, var olan arşivi harmanlayarak tekrar üretmek üzerinde çalışan bir oluşumdur.Mimari belleğe sahip çıkarken, mimarlık eğitimi içinden günümüzdeki koşulları, mimarlığın yaşantıyla ve anılarla ilişkisini tekrar ele alır. www.buluntubellek.com

Etiketler

Bir cevap yazın