Sergi: Ich hab‘ noch einen Koffer in Berlin

Goethe-Institut Istanbul, Yeni Çarşı Caddesi’nde bulunan binasında Erdal İnci ve Oddviz kolektifinin eserlerinden oluşan Ich hab‘ noch einen Koffer in Berlin (I Still Have A Suitcase in Berlin) adlı sergiye 7 Ekim 2019 - 7 Ocak 2020 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.


DKGC71 City view from the town center on the East Berlin TV tower in the Mitte district of Berlin.

Küratörlüğünü Kolektif Çukurcuma’nın kurucularından Mine Kaplangı’nın üstlendiği sergi, sanatçıların fotoğraf ve video çalışmalarından oluşuyor ve mekanın dört farklı katına yayılıyor.

Sergi ismini 1951 yılında yazılmış olan Ich hab‘ noch einen Koffer in Berlin şarkısından alıyor. Sözleri Aldo von Pinelli, müziği Ralph Maria Siegel’e ait olan ve soğuk savaş döneminde Berlin şehri için yazılmış olan bu beste bir çok ünlü sanatçı tarafından da seslendirilir. Şarkının en ünlü yorumlamasını gerçekleştiren Alman asıllı sinema oyuncusu ve şarkıcı Marlene Dietrich aynı zamanda şarkıyı İngilizce’ye de çevirmiştir. Dönemin Berlin’ininde bir bavul içerisinde bırakılan anıların, özlemlerin izinden bahseden beste soğuk savaş döneminden günümüze kadar bu sihirli şehrin içerisinde barındırdıklarına, sakladığı sırlarına ve hafızasına referans olmuştur.

Berlin duvarının yıkılışının 30. yılında Ich hab‘ noch einen Koffer in Berlin sergisi ziyaretçileri Istanbul ile Berlin’in kenarda kalan, gözden kaçabilen hızlı dönüşümlerini ve değişimlerini bir arada bakabilmeye ve zamanı bir süreliğine durdurabilmeye davet ediyor. Sergi 7 Ocak 2020 tarihine kadar Goethe-Institut Istanbul binasında gezilebilir.

Sanatçılar I Oddviz (Erdal İnci, Çağrı Taşkın, Serkan Kaptan)
Küratör | Mine Kaplangı


Kreuzberg Shedding by Oddviz

 

Etiketler

Bir cevap yazın