Salvo Bitonti ve Emanuele Viscuso İstanbul’da

İtalyan fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Salvo Bitonti ile heykeltraş-sanatçı-mimar Emanuele Viscuso, 8 Nisan'da Doğuş Üniversitesi'nde çalışmalarını anlatacak.

Salvo Bitonti: Ünlü Tiyatro ve Film Yönetmeni

İtalya’nın Syracuse şehrinde doğan Prof.Salvo Bitonti, Albertina Üniversitesi Direktörü, Tiyatro ve Film Yönetmenliği Başkanı, aynı zamanda ünlü bir tiyatro ve film yönetmeni ve fotoğraf sanatçısı. Genç yaşta, tiyatroyu “şiir” olarak görmüş, Mario Luzi’nin eserlerini şiirsel bir anlayışla sahneye koymuştur. Maria Luisa Spaziani’nin “Hystrio” operasını sahnelemiş, ünlü Yunan şairi Yannis Ritsos, Jan Dark, Paedra ve Helen gibi konuları da film çalışmalarında işlemiştir. Rasin, Goethe, Pirandello, Celine, Strindberg gibi klasik yazarları sahnelemiş, daha sonra Durrenmatt (Pythianın Ölümü)’nü çağdaş bir yorumla sahneye koymuştur. Bitonti, Antik Drama Ulusal Enstitüsü’nde de görev yapmıştır. Ünlü yönetmen, Piccolo Teatro di Milano’da ünlü filozof Gaston Bachelard’ın “Su ve Rüyalar” üzerine multimedya gösterimi düzenlemiş; tiyatro ve sinema dilini bağdaştırarak Franco Nero ve Mito Medici’nin rol aldığı eserleri sinemaya aktarmıştır.

Sinema ve tiyatro arasındaki bu fotoğrafik retrospektif, 8 nisan 2014 tarihinde Doğuş Üniversitesi’nde izleyicilere sunulacak ve 50’ye yakın fotoğraf teatral bir anlatımla sergilenecek. İki kısa film Phaedra ve Helen de tanıtılacak.

Emanuele Viscuso: Asrın Mimarisini Etkileyen Heykeltraş – Sanatçı – Mimar

Prof. Emanuele Viscuso, müzisyen, helkeltraş ve mimar; dünyaca tanınan bir sanatçı. Miami Sicilya Festivali kurucusu ve başkanıdır. Aynı zamanda Miami Org Müzik Festivalinin de kurucusu ve başkanıdır. Sanatın her alanında heykel,müzik, mimari, şiir, resim, tasarım ve sinema alanında çok önemli ve yetkin bir isimdir. Heykelleri müzikten esinlenmiştir ve “Solid Müzik” adını taşımaktadır.Bu eserler, havalanlarında, müzelerde, özel kolleksiyonlarda ve otellerde toplumla buluşmaktadır. En ünlü eseri Milano Malpensa Uluslararası Havaalanında yer alan 15 metre genişliğindeki heykelidir. Prof. Viscuso kültürel programda, Nasa ile birlikte “Uzayda ulusal yemeğimiz” gibi original bir aksiyonu da bizzat yolculuğa katılarak gerçekleştirmiştir. Sanatçı Miami’de yaşamaktadır. Basın kendisini en çok röpörtaj veren İtalyan sanatçı olarak tanımaktadır. Emanuele Viscuso’nun heykelleri, bilhassa çağımız burgulu mimarisini önemli ölçüde etkilemiştir. Mimarlık alanında doğal yetenekleri arayan Rhoda Island Üniversitesi, Viscuso’nun projelerinden “Positano Building” ve “Taormina Building” tamamen yaratıcı ve herhangi bir lisanslı mimar tarafından hayal bile edilemeycek yaratılar olduğunu kabul etmiştir.

Ünlü Sanatçı Viscuso, 8 Nisan 2014 tarihinde Doğuş Üniversitesinde H blok fuayede, saat 17.00’de mimarlık alanında gerçekleştirdiği projelerini fotografik retrospektif sergisinde topluma tanıtacak.

Etiketler

Bir cevap yazın