Salt’ta Dünya Mimarlık Günü

Salt, bu yıl 3 Ekim Pazartesi günü kutlanacak Dünya Mimarlık Günü kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor.

Sakarya Hükümet Konağı, mimarlar Nişan Yaubyan, Harutyun Vaporciyan, Avyerinos Andonyadis, Enis Kortan Salt Araştırma, Gültekin Çizgen Arşivi

Bilgi, kültür ve sanat üretimini desteklemek amacıyla Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, 1985’ten bu yana her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü’nde Kalebodur desteğiyle panel, sohbet ve film gösteriminden oluşan bir kamu programı düzenliyor.

Harbiye Askeri Müzesi Salt Araştırma, Nezih Eldem Arşivi

Etkinlik; İren Bıçakçı’nın, Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi mimar Nişan Yaubyan’ın (1928-2022) arşivi, mesleki üretimleri ve mimarlığa yaklaşımına yakından bir bakış sunan konuşmasıyla başlayacak. Bıçakçı’nın sunumunu, Kerem Erginoğlu’nun Yıldız Salman moderatörlüğünde gerçekleşecek “Yenilemek/Dönüştürmek: Mimar-Müellif İlişkileri” başlıklı konuşması izleyecek. Erginoğlu ile Salman Türkiye’de restorasyon, yeniden işlevlendirme ve dönüştürme projeleri odağında mimar-müellif ilişkilerini değerlendirecek ve “fikrî mülkiyet” kavramı üzerinde duracak.

Ardından Ömer Pekin, Hasan Çalışlar ve Orkun Dayıoğlu, mimar ve tasarımcı Şevki Pekin’in (1946-2020) üretimleri ve arşivi üzerine söyleşecek. Tuğçe Kaplan moderatörlüğündeki bu oturumda, Pekin’in Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimine başladığı 1966 yılından 2019’a dek gerçekleştirdiği mimari proje ve tasarımları içeren Şevki Pekin Arşivi ile mesleki hayatı boyunca ortaya koyduğu mimari yaklaşım ele alınacak.

Cengiz Bektaş Evi Salt Araştırma, Cengiz Bektaş Arşivi

Program, 1994 yılında Stewart Brand tarafından kaleme alınan ve 1997’de BBC tarafından 6 bölümlük bir diziye uyarlanan, yapıların insan-çevre etkileşimiyle birlikte nasıl dönüştüğünü irdeleyen How Buildings Learn? [Binalar Nasıl Öğrenir?] adlı belgeselin ilk bölümünün gösterimiyle sona erecek.

Değirmendere Ahşap Heykel Müzesi, 2001 Salt Araştırma, Şevki Pekin Arşivi

3 Ekim 2022 Dünya Mimarlık Günü Programı:

16.00-16.20  

Anma: Nişan Yaubyan
Atölye II-III, Salt Galata, Konuşmacı: İren Bıçakçı

16.30-17.15 

Konuşma: “Yenilemek/Dönüştürmek: Mimar-Müellif İlişkileri”
Atölye II-III, Salt Galata
Konuşmacı: Kerem Erginoğlu
Moderatör: Yıldız Salman

17.30-18.45

Söyleşi: “Şevki Pekin’in Mimari Üretimleri ve Arşivini Okumak”
Salt Araştırma, Salt Galata
Konuşmacılar: Ömer Pekin, Hasan Çalışlar, Orkun Dayıoğlu
Moderatör: Tuğçe Kaplan

19.00-19.30      

Gösterim: How Buildings Learn? [Binalar Nasıl Öğrenir?] (1997)
Bölüm: Flow [Akış]
Atölye II-III, Salt Galata
Stewart Brand, 30 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Etiketler

Bir cevap yazın