SALT Beyoğlu’nun 18 – 22 Ekim Haftası Etkinlikleri

SALT'ta, 18-22 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili güncel bilgiler, saltonline.org adresinden, SALT'ın Facebook sayfasından ve Twitter hesabından takip edilebilir.

“90”
Emre Ayvaz
18 Ekim Salı, 18:30
İstanbul’un ansiklopedisi yapılabildi mi, yapılabilir mi, yapılmalı mı?

Emre Ayvaz, 1980 doğumlu bir serbest yazar. İlk romanı 2012’de yayımlanacak.

Konuşma dili Türkçedir.

“90”
Aysim Türkmen
19 Ekim Çarşamba, 18:30
Avrupa’da ayaklanan gençliğin İstanbul’da yansıması var mıdır? 1/2

Dünyanın birçok şehrinde gayrimenkul kriziyle ilgili ayaklanmalar meydana geliyor. Peki, bu krizi deneyimlemeyen İstanbul’un arka sokaklarında gençler neler yaşıyor? Bu gençlerle, gayrimenkul krizinden etkilenen şehirlerde ayaklanan gençlerin sorunları arasında ne gibi benzerlik ve farklılıklar var? Söyleşide, neoliberal şehirdeki düzenlemeler; gittikçe artan bölünme, kamera kayıtları ve polis baskısına odaklanarak incelenecek.

Şehir antropoloğu Aysim Türkmen, şehirdeki dönüşümler üzerine belgeseller çekiyor ve Açık Radyo’da Metropolitika programını yapıyor. Son dönemde, İstanbul’da sürekli artan mekânsal bölünmenin kenar mahallelerde yaşayan gençler üzerindeki etkilerini inceliyor.

Konuşma dili Türkçedir.

“90”
Yıldız Salman
20 Ekim Perşembe, 18:30
İstanbul’da ahşap evlerin bakımı nasıl sağlanır?

Restoratör ve Mimar, Yar. Doç. Dr. Yıldız Salman, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor. Kentsel dönüşüm ve koruma, modern mimarlık mirasının korunması, koruma kuramı ve kavramlarıyla ilgili araştırma ve uluslararası çalışmalar yürütüyor.

Konuşma dili Türkçedir.

“90”
Mihail Vasiliadis
21 Ekim Cuma, 18:30
Apoyevmatini İstanbul için ne ifade ediyor?

Gazeteci ve editör Mihail Vasiliadis, Türkiye’de yayımlanan Rumca gazetelerden Apoyevmatini’nin sahibi. Geçtiğimiz yaz aylarında ekonomik sıkıntı nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan gazete, 86 yıldır yayın hayatına devam ediyor.

Konuşma dili Türkçedir.

“90”
Aysim Türkmen
22 Ekim Cumartesi, 15:00
Avrupa’da ayaklanan gençliğin İstanbul’da yansıması var mıdır? 2/2

Şehir antropoloğu Aysim Türkmen’ın 90 programı kapsamında ele alacağı konunun ikinci söyleşisinde, neoliberal şehirlerde yaşayan alt sınıf gençliğin gittikçe daralan mekânlarda yarattığı (ya da yaratamadığı) alanlar tartışmaya açılacak.

Konuşma dili Türkçedir.

“Nasıl Devam Ederiz?”
Yves Saint Laurent 5 Avenue Marceau 75116 Paris
David Teboul
2002 yapımı, Video, Fransızca, 85′
İngilizce altyazılı

Yves Saint Laurent 5 Avenue Marceau 75116 Paris
David Teboul’un, Yves Saint Laurent’in Paris atölyesinde geçen ve titiz bir gözlem ürünü olan belgeseli, büyük modacının son koleksiyonunun yaratım, üretim ve sergilenme sürecini aktarıyor.

18-20 Ekim: 14:00, 17:00
21 Ekim: 14:00
22 Ekim: 14:00, 16:00
23 Ekim: 12:00, 15:00

“Nasıl Devam Ederiz?”
Workers Leaving the Factory
Harun Farocki
1995 yapımı, Video, İngilizce, 36′
Türkçe altyazılı

Workers Leaving the Factory
Harun Faroucki, hareketli görsel kültürün tarihini ve içerdiği ısrarcı kinayeyi ele almak üzere, sinemanın köklerine iniyor. Bu şekilde, Lumière Kardeşler’in ünlü gerçekçiliğinden Chaplin, Lang, Pasolini ve diğer önemli yönetmenlerin işlerine kadar, “fabrika çıkışı”nın sunumunda önem taşıyan unsurları değerlendiriyor.

18-20 Ekim: 16:00, 19:00
21 Ekim: 16:00, 17:00
22 Ekim: 19:00
23 Ekim: 14:00, 16:00

Mårten Spångberg
21 Ekim Cuma, 19:00
5. iDANS Festivali Kapsamıda Sunum
İsveçli küratör, eleştirmen ve eğitimci Mårten Spångberg, kitabı “Spangberianism” ile Avrupa ve ötesindeki dans eleştirmenliğinin tükenmişliğine dair güçlü sorular sorarken, sanatsal alana sinen kesin kabul ve varsayımlarımızı sorguluyor. Diğer yandan, genel anlamda sanat, özel olarak da güncel dansta üretim ve dağıtım mekanizmalarını, bilginin tekelleşme ve ticarileşmesini eleştiriyor. Etkinlik, 5. iDANS Festivali kapsamında SALT Beyoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Konuşma dili İngilizcedir.

Vérônique Doisneau
21-22 Ekim, 13:00, 18:00
5. iDANS Festivali Kapsamıda Film Gösterimi
Paris Opera ve Balesi’nin Direktörü Brigitte Lefèvre tarafından bir eser hazırlamaya davet edilen Jérôme Bel, kurumun dansçılarından Véronique Doisneau üzerine teatral bir belgesel sahnelemeye karar verir. Emeklilik yaşına yaklaşan dansçı, sahnede tek başına, anılarla ve öznel bir yaklaşımla balerinlik kariyerini anlatır. Yapımcılığını Telmondis ve Paris Opera’nın üstlendiği film, eserin Palais Garnier sahnesinde gerçekleştirilen son performansında, Pierre Dupouey ve Jérôme Bel tarafından çekildi. Etkinlik, 5. iDANS Festivali kapsamında SALT Beyoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Orijinal dili Fransızca olan film, Türkçe ve İngilizce altyazılıdır.

Etiketler

Bir yanıt yazın