SALT Beyoğlu’nun 15 -20 Kasım Haftası Etkinlikleri

SALT'ta, 15-20 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili güncel bilgiler, saltonline.org adresinden, SALT'ın Facebook sayfasından ve Twitter hesabından takip edilebilir.

Sunum
Sulki ve Min
15 Kasım Salı, 19:00
SALT’ın, New York merkezli tasarım stüdyosu Project Projects tarafından oluşturulan görsel kimliğinin üçüncü gömülü yazı karakterini tasarlamak üzere, Seul’da çalışan grafik tasarımcıları Sulki Choi ve Min Choi davet edildi. Çeşitli projelerde 10 yıldır birlikte çalışan iki tasarımcı, 2003-2005 arasında Hollanda Maastricht’teki Jan van Eyck Akademie’de araştırmacı olarak görev yaptı. Belçika’nın Leuven kentinin kültürel kimliğine ilişkin bir araştırma projesine katılan tasarımcılar, aynı dönemde, akademinin çeşitli yayınları ve tanıtım materyallerinin tasarımını yaptı. Ayrıca, Tamara Maletic ve Dan Michaelson (Linked by Air) ile birlikte, Stroom Den Haag’ta açılan Welcome to Fused Space Database adlı sergiyi tasarlayan Sulki ve Min, Kore’nin yanı sıra farklı ülkelerde de birçok karma sergiye katıldı.

Konuşma dili İngilizcedir.

“90”
Film Gösterimi
Asmara Eritrea, Caterina Borelli
16 Kasım Çarşamba, 18:30
2008 yapımı, 64′

Doğu Afrika ülkesi Eritre’nin başkenti Asmara, mimari bir cevher olarak tanınıyor. Bu filmde farklı kesimlerden Asmaralılar, kentlerinin rehberliğini yapıyor; izleyiciyi, seçtikleri mekânlara götürüyor. Kendi Asmalara’larını anlatarak, kişisel hatıralarını kamusal mekânlarla ilişkilendiriyor ve kentsel çevreye özgün anlamlar atfediyor. “Halkı oluşturan farklı deneyimlerin korosu” olarak tanımlanabilecek bu anlatımlar üzerinden, ülkenin kolonicilikten bağımsızlığa uzanan tarihi yeniden canlanıyor.

Film, İngilizce ve Türkçe altyazılıdır.

“90”
Film Gösterimi
Stayin’ Alive in Jo’burg, Rob Schröder
17 Kasım Perşembe, 18:30
2009 yapımı, 56′

Johannesburg, Afrika’nın en büyük ekonomi metropolü olmakla birlikte, aynı zamanda dünyadaki en zorlu şehirlerden biri. Kentte terkedilmiş birçok ofis binası, komşu ülkelerden gelen çeşitli yasadışı Afrikalı gruplar tarafından işgal edilmiş durumda… Zenginlik peşinde koşan binlerce insan, bu anarşist kent curcunasında yeni bir hayat kurmaya çalışıyor. Bu arada kent, 2010 Dünya Futbol Kupası’na hazırlanıyor. Bu organizasyon, Johannesburg’un dünyaya tanıtılması için önemli bir fırsat. Ancak kent merkezinin temizlenmesi gerekiyor ve bu büyük etkinliğin olaysız geçmesi için ne gerekiyorsa yapılmaya çalışılıyor. Peki bunu başarabilecekler mi? Ve tüm bunlar, kent merkezindeki binlerce göçmeni nasıl etkileyecek?

Film, İngilizce ve Türkçe altyazılıdır.

“90”
Bağış Erten
18 Kasım Cuma, 18:30
Halı saha, İstanbul’da sokak futbolunun dönüşümünde son halka mıdır?

Spor yazarı ve Eurosport Türkiye’nin Yayın Yönetmeni Bağış Erten, Hukuk mezunu. 1968 Hareketleri üzerine yüksek lisans tezi yazan Erten, 8 yıldır güncel futbol yazarlığı yapıyor; futbol kültürü, sosyolojisi ve felsefesine kafa yoruyor. Dünya Kupası üzerine “folklorik” bir derlemesi bulunan Erten, ünlü İngiliz yazar Nick Hornby’nin bir futbol taraftarı olarak yazdığı otobiyografik kült romanı Fever Pitch’in (Futbol Ateşi, Sel Yayıncılık) çevirisini yaptı. Erten, futbolu kent dokusunun önemli bir parçası olarak görüyor ve futbol kültürünün zenginleşmesinin ancak şehrin kültürüyle etkileşmesi halinde mümkün olabileceğini düşünüyor.

Konuşma dili Türkçedir.

“90”
Derin Öncel Der’ki
19 Kasım Cumartesi, 15:00
İstanbul’un ilk apartmanlarında hayat nasıl devam etti?

Mimar ve öğretim üyesi Derin Öncel, Mimar Sinan Üniversitesi’nde mimarlık okudu, Paris-8 Üniversitesi’nde doktora yaptı. Apartman, araştırma serüveninin ilk deneyimini oluşturuyor. Öncel’in sürdürdüğü araştırmaların ekseninde, yaşam biçimleri, morfoloji-tipoloji ilişkileri, konut, kamusal-özel alan sorunsalı gibi konular bulunuyor. “Der’ki” mimarlık ve kent konusunda farklı deneyim ve gözlemleri paylaşan bir söyleşi serisidir.

Konuşma dili Türkçedir.

Performans
SIFIR – I WANT TO BE A SUICIDE BOMBER
Zafer Arcagök
19 Kasım Cumartesi, 19:00
Sanatçı, yazar ve besteci Aracagök, Açık Sinema’da gerçekleştireceği performansta, Ekim 2011’de İngiliz plak şirketi White Label Music tarafından yayınlanan “I Want To Be A Suıcıde Bomber” adlı çalışmasını sunacak.

Aracagök çalışmasında, intihar bombacısı olma arzusunu, 100 farklı kitaptan yaptığı 100 alıntıyla ifade ediyor. Bu arzunun günümüzde sadece Doğu değil, Batı öznesinin de temellerini oluşturduğunu, her ikisini politika, aşk, kültür ve kimlik alanlarında sınırlara taşıdığını savunuyor.

“Nasıl Devam Ederiz?”
A Crime Against Art
Hila Peleg
2007 yapımı, Video, İngilizce, 100′

Altyazısız

Film, Şubat 2007’de Madrid’de, Anton Vidokle ve Tirdad Zolghadr tarafından organize edilen bir sanat festivalinde sahnelenen bir duruşmayı konu ediyor. 20’li ve 30’lu yıllarda André Breton’un düzenlediği sahte mahkemelerden ilham alınarak yapılan film, güncel sanat dünyasının polemikli konularını; ‘yeni burjuva’ ile danışıklı dövüşü, sanatın ve kurumlarının araçsallaştırılmasını ve diğer alakalı mevzuları, oyunbaz bir şekilde irdeliyor. Filmde konu edilen duruşma, bir suçun işlenmiş olduğu varsayımıyla başlıyor, ancak suçun doğasıyla delillerden hep üzeri kapalı şekilde bahsediliyor ve kurban ortaya çıkmıyor. Yeminli ifadeler ve çapraz sorgular, hâkimin (Jan Verwoert), savcıların (Vasıf Kortun ve Chus Martinez) ve savunma avukatının (Charles Esche) “sanata karşı suçun” hayret verici doğasını çözme çabasına dönüşüyor. Televizyondaki bir mahkeme canlandırması gibi hazırlanarak 4 kamera ekibi tarafından çekilen film, duruşmanın kısaltılmış 100 dakikalık bir versiyonunu sunuyor.” (unitednationsplaza)

15 Kasım 15:00; 16 Kasım 14:00; 17-18 Kasım 12:00, 16:00; 20 Kasım 10.30, 14:00

“Nasıl Devam Ederiz?”
Russian Ark, Alexander Sokurov

2002 yapımı, video, İngilizce altyazıyla Rusça, 96′

Sinema tarihinde bir dönüm noktası ve dijital estetiğin evriminde bir mihenk taşı olan fantazmagorik Hermitage Müzesi turunu konu alan video, 96 dakikalık montajsız Steadicam çekiminden oluşuyor. Travmatik bir olay sonrasında uyanan isimsiz bir anlatıcının gözünden akan film, Rus tarihi ve kültürünün hayaletimsi bir tiyatrosunu oluşturmak için binlerce aktöre çağrı yapıyor. Teknik ustalığı övüldüğü kadar görmezden de gelinmiş olan Russian Ark, dijital tasfiye devrinde kimlik kavramı üzerine ivedi sorular soruyor.

15 Kasım 13:00, 17:00; 16 Kasım 12:00, 16:00; 17 Kasım 14:00; 18 Kasım 14:00, 18:00; 19 Kasım 12:00; 20 Kasım 12:00, 16:00

Etiketler

Bir yanıt yazın