SALT Beyoğlu’nda Taksim Meydanı Üzerine Söyleşi

SALT Beyoğlu, 30 Eylül'de, İnsan Yerleşimleri Derneği Kurucusu ve Başkanı Mimar Korhan Gümüş'ün, Taksim Meydanı yapılandırma projelerini değerlendireceği söyleşiye ev sahipliği yapacak.

“İstanbullaşmak” sergisine eşlik eden Yapım Aşaması: Beyoğlu konuşmalarının ikincisi, saat 18:30’da gerçekleştirilecek.

İstanbul’un merkezindeki değişimleri inceleyen atölye dizisi “Yapım Aşaması: Beyoğlu” dahilinde, 1 Ekim’de “Yayaların Taksim’i” başlığı yorumlanacak. Korhan Gümüş, atölye öncesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 16 Eylül 2011’de kabul edilen, Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ni, meydanın tarihsel arka planıyla birlikte değerlendirecek.

“Yapım Aşaması: Beyoğlu” atölyeleri, Rotterdam merkezli Bureau Venhuizen işbirliği ve Hollanda Mimarlık Fonu’nun (Stimuleringsfonds voor Architectuur) desteğiyle düzenleniyor. Etkinliklerde, Beyoğlu’nda gerçekleştirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projeleri, oyun formatındaki bir kavram geliştirme atölyesi eşliğinde tartışmaya açılıyor. Düzenlenen 8 atölyeye, “kültürel miras”, “tarih”, “tüketim” gibi kilit kavramların inceleneceği 8 bölümlük söyleşi dizisi eşlik ediyor.

Mim. Korhan Gümüş
İnsan Yerleşimleri Derneği’nin kurucusu ve başkanı Gümüş, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Uygulamalar Direktörlüğü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Yerel Yönetimler Araştırma Merkezi Direktörlüğü görevlerini yürüttü. 1996’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Habitat 2 konferansının Evsahibi Komitesi’nde yer aldı. 1999-2000 yıllarında Afet Evleri Proje Koordinatörlüğü ve 2001’de Galata’nın rehabitilasyonu projesinde proje yöneticiliği yaptı. Halen; İstanbul Sanat Tanıtım ve Araştırma Vakfı, Türkiye Toplumsal ve Ekonomik Tarih Vakfı, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin üyeleri arasında yer alıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın