RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri – Daniel Libeskind

VitrA’nın İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (RIBA) iş birliğiyle düzenlediği konuşma dizisinin Nisan ayındaki konuğu, çok disiplinli yaklaşımı ve mimarlığa getirdiği yeni eleştirel söylemle tanınan Polonya asıllı Amerikalı mimar Daniel Libeskind olacak.

VitrA, RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü) iş birliğiyle Eylül 2018’den bu yana İngiltere’de mimar sohbetleri düzenliyor. Uluslararası mimarlık camiasının öncü isimleriyle çağdaş meslektaşlarının ağırlandığı RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri’nin 9. buluşması Türkiye’de yapılacak. Polonya asıllı Amerikalı mimar Daniel Libeskind, 16 Nisan’da Londra’da sahne aldıktan 2 gün sonra İstanbul’a konuk olacak. Libeskind, Yunan Mitolojisi’nden Emily Dickinson’a, yaratıcılığına ilham veren unsurları ele aldığı Edge of Order adlı kitabından yola çıkarak hafızanın, mekanın ve insanların mimarisi hakkında konuşacak. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle İş Sanat Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinlik, 18 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak. VBenzeri.com adresinden kayıt olanlar, RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri’nin İstanbul etkinliğini ücretsiz izleyebilecek.

Mimari ve kentsel tasarımda uluslararası bir figür olarak tanınan Daniel Libeskind, 1946’da Polonya’da doğdu. Mimar olmadan önce akordeon virtüözü olan Libeskind; Yahudi Müzesi için açılan yarışmayı kazandıktan sonra, 1989’da Berlin’de bir mimarlık stüdyosu kurdu. 11 Eylül saldırıları sonucu yıkılan Dünya Ticaret Merkezi’nin yeniden geliştirilmesi konusunda çalışmak üzere 2003 yılında stüdyosunu New York’a taşıdı. Çok disiplinli yaklaşımı ve mimarlığa getirdiği yeni eleştirel söylemle dikkat çeken Libeskind, bugüne kadar dünya genelinde pek çok kültürel, kentsel ve ticari projeye imza attı.

RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri kapsamında bugüne kadar; 2010 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nin ilk kadın direktörü olan, Pritzker Ödülü sahibi Kazuyo Sejima, Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 insanından biri olarak gösterilen Sir David Adjaye, Turner ödüllü mimarlık kolektifi Assemble, sosyal konut projeleriyle öne çıkan Kate Macintosh ve Mary Duggan, kâr amacı gütmeyen tasarım stüdyosu Mass Design Group, Londra’daki en etkili 30 mimar arasında gösterilen Frida Escobedo ve 2018’de RIBA Uluslararası Mükemmellik Ödülü’nü kazanan, ülkemizin ünlü mimarlarından Emre Arolat konuk edildi. Eylül 2018’de başlayan ve iki yıl sürecek konuşma dizisi; topluma sosyal, ekonomik ve kültürel değerler katmayı amaçlayan ilham verici bir program sunmayı hedefliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın