Rastgele Buluşmalar – Adhokrasiyi Değerlendirmek

Etkinlik, 3 Kasım Cumartesi günü saat 14:00-18:00 arası Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nda gerçekleşiyor.

Rastgele Buluşmalar, Adhokrasi sergisinin “Açık Çağrı” yaklaşımından hareketle, küratöryel uygulamaların mimari düşüncede eleştirel bir araç olabilirliği varsayımımız üzerinden dört farklı soru ile bir tartışma başlatacak. Bu açık tartışma oturumu, çeşitli disiplinlerden gelen davetli konuşmacıların katılımı ile bir yuvarlak masa toplantısına dönüşecek. Etkinliğe gelen herkes konuşmalara aktif olarak katılıma davetlidir. Rastgele Buluşmalar’ın ilkinde, mimarlığın eleştirel, küratöryel ve kavramsal yeterlilikleri arasındaki etkileşimlerin yanı sıra mimarlığın ne zaman ve nerede, verimli bir gelişigüzellik durumu ile karşı karşıya kalacağı incelenmişti. Bu ikinci buluşmada ise rastgele bir operasyon uygulamaya koyulacak, Adhokrasi – İstanbul Tasarım Bienali de eleştirel bir ortama dönüştürülerek müdahale edilecek. Görünmezlik, Tasarım, Değer ve Müşterekler gibi kavram ve pratikler tartışmaya açılacaktır.

Program
14.00 Karşılama / Açılış Konuşması
Pelin Tan / Joseph Grima

Sorular
Francisco Díaz, Nina Valerie Kolowratnik, Marcelo López-Dinardi, Marina Otero Verzier

14.20 Tartışma
Ethel Baraona Pohl, Ute Meta Bauer, Boğaçhan Dündarlp, Joseph Grima, Nikolaus Hirsch, Ömer Kanıpak, Erhan Öze, Felicity D. Scott, Pelin Tan, Mark Wasiuta.

16.30 Kapanış Konuşması
Tüm Katılımcılar (izleyiciler dahil)

Rastgele Buluşmalar, İstanbul Tasarım Bienali seminer programı kapsamında, Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, ‘Mimaride Eleştirel, Küratöryel ve Kavramsal Uygulamalar’ Yüksek Lisans Programı ve Adhokrasi Küratöryal Ekibi (Yrd. Doç. Pelin Tan, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü) tarafından düzenlenmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın