Raslantı ile Kurgulanmışlık Arasında

Siyah Beyaz Sanat Galerisi iki sanatçının sergisini tek sergide birleştiriyor: Nevzat Sayın ve Günnur Özsoy'un beraber yer alacakları "Raslantı ile Kurgulanmışlık Arasında" isimli sergi 28 Mart - 23 Nisan tarihleri arasında izlenebilir.

Sanatçılar beraber yer aldıkları sergiyi şu şekilde ifade ediyor: “Mekanın duvarlarını kullanan bir mimarla, duvarların çevrelediği mekanı kullanan bir sanatçı bir arada olmayı deniyor. Duvardaki fotoğraflar yüzyıllık bir geçmişin izleri. Restorasyon sırasında bulundukları gibi. Yüz yaşında bir yapının taşıyıcı sistemi üzerindeki izlerin ayrıntıları; pürüzlü ve eski. Mekandaki nesneler ise öncesi olmayan biçimlere sahip sanatçının aklından geçenlerin görülebilir, dokunulabilir halleri; pürüzsüz yüzeyleriyle yepyeni. Fotoğraflar da, heykeller de kendi serilerini oluşturuyor. Her iki seri de parçalarının birbiriyle ve her parçanın bilmediğimiz bir yerde duran kendi bütünüyle ilişkisine sıkıca bağlı.”

İki seri birbiriyle dolayımlı ilintili. Fotoğraflar, duvarlardan içe doğru mekanı kuruyor, heykeller ise kendilerinden duvarlara doğru bu mekanı yeniden tanımlıyor ve rastlantıyla kurgulanmışlık arasında bir yerde durarak birbirlerine benzemeden diğerini görünür kılıyorlar. Raslantı ile kurgulanmışlık arasında olma hali hem her iki serinin hem de iki serinin birbiriyle ilişkisinin ortak özelliği.

Etiketler

Bir cevap yazın