PUPA 4.0

Gebze Teknik Üniversitesi Mimarlık Tasarım Kulübü (MİTA) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen PUPA atölye serisi, bu yıl 10-12 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak. Son başvuru tarihi 6 Ağustos 2021.

Etkinlik Zamanı: 10-11-12 Eylül 2021
Etkinlik Adresi: Gebze Teknik Üniversitesi
Son Başvuru Tarihi: 6 Ağustos 2021
Kayıt formu için tıklayınız.

Etkinliğin tanıtım metninden:

Daima değişen, evrimleşen varoluşta, şu an geçirdiğimiz süreç de bunlardan birisi. Sahip olduğumuz rutin ve alışkanlıklarımızı bir başka biçimlerde yapıyoruz ya da yapmaya çalışıyoruz. Bu yeni biçimlerle birlikte bizler de evrimleşmekteyiz. Belleklerimizde alışkanlıklarımızın üstüne bizi oldukça etkileyen yeni bir katman eklenmiş oluyor.

Zaman içinde oluşan bu değişimler “BELLEK”ten silinmiyor, tam dersine “BELLEK”te birikiyor. Biriktikçe de yeni gelen bilgiyle birlikte “KATMAN”laşıyor. Her yeni “KATMAN” zamanla kalıntıya dönüşüyor ve “BELLEK”te izler oluşturuyor. Bu izler de evrimleşiyor. Yeni düzende kullandığımız özellikler ve bazı nesneler adeta bedenimizin bir parçası haline geliyor. Özellikle online platformlarda kullandığımız imleçlerimiz bu işaretlerden biri haline geliyor. Bedenimiz de bu parçaya adapte olarak belki de bir nevi evrim geçiriyor. Yani “METAMORFOZ”a uğruyor.

Gerçek dünyada hep aktif sayılıyoruz ancak bu durum sanal dünyada böyle değil. Çevrim içi olduğumuz, aktif olduğumuz anlamına gelmiyor, çünkü çevrim içi olma durumu sadece ekranda görünen bir bilgi. O anda içinde bulunduğumuz mekan, durum bilinmiyor. Yeni normalleşmede hem gerçek/fiziksel ortamda hem sanal platformlarda aktif olunca beynimiz bu ikisi arasında bir “ETKİLEŞİM” kuruyor, böylece aynı anda birden fazla mekanda bulunma durumu ortaya çıkıyor, sonuç olarak birden fazla mekanda aynı anda aktif oluyoruz. Bu farklı mekanlar arasında bir “AKIŞ” meydana getiriyoruz. Farklı mekanların “ETKİLEŞİM”inden oluşan “AKIŞ” sürekli dönüşüm içinde olmaya devam ediyor. Gittikçe daha da dinamik hale gelen yaşantımızda hiç bitmeyecek bir “DEVİNİM”in içindeyiz.

Edindiği bilgilerle KATMANlaşan BELLEK’imiz, sürekli ETKİLEŞİMe girdiği şeylerle METAMORFOZa uğrar, DEVİNİM içindeki bu evrenin içinde bir de kendi kendine AKIŞ oluşturur. Daima dönüşen bu evrende şu an dijital olan ve olmayan arasında bir akış söz konusu. Kim bilir, ilerleyen zamanlarda bu akışın yönü nasıl olacak?

Etiketler

Bir cevap yazın