PersonaNonGrata

AsiKeçi Ankara Sanat İnisiyatifi 15-20 Ekim tarihlerinde Ankara’da Ulus tarihi kent merkezinde, PersonaNonGrata temalı, disiplinlerarası ve uluslararası bir kamusal sanat etkinliği gerçekleştiriyor.

Anafartalar Çarşısı, Ulus İşhanı ve Zafer Anıtı çevresindeki etkinlik kapsamında, Ankara ve İstanbul’dan sanatçılar ile Belgradlı sanatçı kolektifi KURS, Ankaralı sanatseverlerle buluşacak. Etkinlik duvar resmi, enstalasyon, fotoğraf, video-art, performans gibi farklı disiplinlerde yaratıcı üretim süreçlerini deneyimleyen sanatçıları bir araya getiriyor.

AsiKeçi Ankara Sanat İnisiyatifi PersonaNonGrata temasıyla, Ankara kenti özelinde kentsel yaşamın bürokratik ve politik yoğunlukları içinde, resmi ve gayr-i resmi dayatmalar arasında sıkışan kentli insanın farklı yaşam pratiklerini irdeliyor. Ağır rutini içinde akıp giden kentte kapalı kapılar ardında sahiplenilmiş yaratıcılıkları kamusal alanla buluşturuyor. Etkinlik mekânı olarak seçilen Anafartalar Çarşısı ve Ulus İşhanı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yıkımına karar verdiği tarihsel değeri olan kamusal yapılar. Bu yapıların içlerinde 1960’lı yıllara tarihlenen önemli sanat eserleri de bulunuyor. PersonaNonGrata teması bu noktada “istenmeyen kişiler”, “istenmeyen hayatlar”, “istenmeyen yapılar” ve “istenmeyen sanatlar” ekseninde dönerek toplumsal güç odaklarının gündelik yaşama müdahalesini sorguluyor.

Ankara kentinin tarihsel, mimari ve sanatsal değerlerine sahip olan Ulus semtinin kültürel mirasına ilişkin farkındalık yaratmak ve kentle sanat aracılığıyla etkileşime geçmek amacı taşıyan PersonaNonGrata adlı disiplinlerarası kamusal sanat etkinliği, AB Türkiye Delegasyonu’nun Sivil Düşün AB Programı tarafından destekleniyor. PersonaNonGrata ,15 Ekim tarihinde canlı performanslar eşliğinde açılacak ve 20 Ekim tarihine kadar sanatçı konuşmaları, sergi turları ve canlı performanslar gibi paralel etkinlikler eşliğinde devam edecek. PersonaNonGrata’nın bütün etkinliklerine katılım ücretsizdir.

Ayrıntılı bilgiye ve programa buradan ulaşabilirsiniz. Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın