Perşembe Araştırmaları #5: Müphemliğin Peyzajı

Atölye Mil tarafından düzenlenen, bahar boyunca meraklılarıyla buluşacak olan Perşembe Araştırmaları'nın sıradaki konuğu Seda Kurt Şengün.

Atölye Mil, etkinliği şu şekilde açıklıyor:

Katmanlı kent düzleminin bazı düğüm noktalarında tarifi zor, varlığı ile ilgili verilerin belgelenemediği, kent ve kır ilişkilerini bağlayan çeşitli unsurlar nedeniyle kaybedilmiş alanlar bulunuyor. ‘Kent boşlukları veya artıkları’ tanımıyla oldukça tanıdık, atölyede tartışılacak olan bu ‘var’lıkların; kentin yoğun ve dolu dokusunun okunaklılığını arttıran ve basitliğiyle kendine dönük bir karşıtlığı temsil ettikleri aşikâr.

Kentin yitirdiği bu varlık alanları peyzajın parçalarıdır. Bir peyzaj değeri olarak varoluşlarına ait ölçülebilir okumayı, farklı teorik yaklaşımlar ile geliştirilen bir algı sayesinde ve mimar Ignasi de Solà-Morales Rubió’nun da bahsettiği gibi fotoğraflar ile gerçekleştireceğiz.

Peyzajı oluşturan durumlar veya figürler değişken, tamamlanmamış, kesin olmasa dahi; gözler bu durumları veya figürleri detaylıca ve oranlarıyla görürler (Luigi Ghirri, 1989).

Atölye kapsamı, yürütücü tarafından belirlenmiş olan kadrajların ikinci boyuta indirgenerek çözümlenmesi olarak belirlenmiştir.
Katılımcıların üretimlerinde dijital veya analog yöntemleri kullanmaları beklenmektedir.
Her katılımcı bir adet kadraj üzerine yoğunlaşacaktır.

Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.
Sunum, herkesin katılımına açıktır; kayıt gerektirmez.
Atölye için ön kayıt gerekir, kontenjan sınırlıdır.
Ön kayıt ve bilgi için [email protected]

Etiketler

Bir cevap yazın