Pazartesi Konuşmaları: Mimarlık ve Arkeoloji

“İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları” serisinin beşincisi "Mimarlık ve Arkeoloji" başlığıyla 19 Aralık Pazartesi günü SALT Galata'da düzenleniyor.

“Mimarlık ve Arkeoloji” buluşmasında arkeolog, yayıncı ve mimarlar bir araya geliyor. Türkiye ve dünyada kültürel varlıkların korunması alanında çalışmalar yapan öncü isimlerden Cevat Erder, mimarlık çalışmalarında antik kent ve kazılar üzerine çalışmalar yapan Nevzat Oğuz Özer, 1978’de konusunda Türkiye’deki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkaran, çeşitli arkeoloji ve sanat yayınlarını derleyen Nezih Başgelen ve arkeolog Metin Gökçay’ın konuşmacı olarak katılacağı etkinliğin moderatörlüğünü ise Çatalhöyük Dostları Derneği kurucularından olan ve Göbeklitepe ve Çatalhöyük konferanslarının gerçekleşmesine katkıda bulunan serbest mimar ve eski İstanbulSMD yönetim kurulu başkanı Oğuz Öztuzcu üstleniyor.

Mimarlık ve Arkeoloji paneli, antik çağdan günümüze mimarlık uygulamaları, kentin tarihini yorumlarken, tarih ve çevre bilincinin önemini yapılar üzerinden tartışmaya açıyor. Ören yerlerinin, sit alanlarının korunması ve restorasyon çalışmalarında mimarlık ve arkeoloji disiplinlerinin etkileri ve iki disiplinin birbirinden nasıl yararlandığı panel kapsamında konuşulacak.

Kalebodur’un desteği ile düzenlenen “Mimarlık Ve…” adı altındaki paneller serisi ile İstanbulSMD, mimarlık dışındaki alanlarda çalışanlarla mimarlığı ve kentleşmeyi bir arada tartışmaya açıyor.

“Mimarlık ve Arkeoloji” paneli 19 Aralık Pazartesi günü saat 19:00-20:30 arasında Salt Galata’da ücretsiz izlenebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın