Özgürleştirici Bir Zihinsel Deneme: Yolda Olma

IAPS-CSBE Kültür ve Mekan Tasarım Atölyesi 5'in etkinliklerinden Özgürleştirici Bir Zihinsel Deneme: Yolda Olma Atölyesi'nin yürütücüleri Ezgi Aydoğan ve İpek Kay. Katılmak için son başvuru tarihi 10 Eylül.

Atölye Konusu:

“Bir noktadan diğerine ulaşmak için en kısa yolların her gün üretildiği, bunun uğruna yeni kentsel politikaların geliştirildiği, yoldan çok ulaşmak istenilen yerlerin önem kazandığı zihinsel bir süreç İstanbulluların çoğunu etkisi altına almıştır. İstanbul’un ürettiği kentsel yaşantı, gündelik tekrarları açısından döngüsel bir niteliğe sahip görünse de mekanın fiziksel deneyimi açısından beden için çizgisel bir hareket oluşturur. Bu durum yol’u bireyin zaman deneyiminin dışına sürerek, aslında hiç yaşanmamış olması hayal edilen, niteliksiz bir yer değiştirme (deltaX) biçimine dönüştürebilir.

Atölyede katılımcıların kendi ve gözlemledikleri yol ritüellerinden yola çıkarak bir tota belirlemeleri istenecektir. İstanbul’un geçmiş, bugün ve gelecek katmanları arasında dolaşırken değişen ve dönüşen rotalarında bazen rotalar aynı kalırken başlangıç ve bitiş noktaları değişiyor, bazen değişen sadece ulaşım araçları oluyor, bazen başlangıç ve bitiş noktaları aynı kalırken yollar değişiyor. Bugünkü günlük mekansal ritüellerimizi 20 yıl sonra nasıl deneyimleyeceğiz? Gelecek öngörülerimiz bugün için müdahale gereksinimi doğuruyor mu yoksa artık hiç müdahale etmesek mi?

Atölye kapsamında katılımcılardan belirledikleri bu rotayı yeniden deneyimlemeleri ve seçtikleri rotayı neden seçtiklerini ve nasıl ele aldıklarını anlattıkları bir metin ile birlikte 2-3 boyutlu ifade yöntemlerini kullanarak okunabilir temsiller üretmeleri beklenecektir. Zamansal nokta olarak değerlendirilecek bu rotaların oluşturduğu bedensel ritüellerin dünden bugüne dönüşümleri katılımcıların kendi belirledikleri kurallar aracılığıyla keşfedilerek, yolun zamansal deneyime sızmasına yol açacak özgürleştirici geçitler ile yeni bir yarın kurgusu oluşturulması amaçlanmaktadır.”

Bilgi için:

Atölye Koordinasyon Ekibi

Bilgen Ataç, [email protected]
E. Cemre Çelikcan, [email protected]
Hale Sinirlioğlu, [email protected]
Beril Sulamacı, [email protected]
Etkinlik Web Siteleri: www.iapscsbe.maltepe.edu.tr

iksvakademi-iapscsbe.tumblr.com
İletişim: [email protected]

Etiketler

Bir cevap yazın