Çevrimiçi Sanatçı Atölyesi ve Konuşma Etkinliği: Sulu Boya ve Dijital Tekniklerle Minyatürde Mimari

Pera Müzesi Öğrenme Programları’nın “Minyatür 2.0” sergisi kapsamında hazırladığı çevrimiçi program, sulu boya ile minyatür çizimlerine odaklanan sanatçı atölyesi ve Osmanlı minyatürlerinin mimari boyutunu ele alan konuşma ile devam ediyor. Sulu boya ve maket gibi farklı teknikler ile minyatür sanatına yeni bir bakış getiren etkinlikler 9, 16 ve 30 Eylül’de Zoom Meeting uygulaması üzerinden yapılacak.

Pera Müzesi’nin yeni sergisi “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür”, çeşitli yaş gruplarına yönelik çevrimiçi etkinlikleri ile sanatseverlerin evde keyifli vakit gerçirmelerine yardımcı oluyor. Sergideki eserlerden ilhamla hazırlanan sanatçı atölyesinde farklı sulu boya tekniklerini keşfeden katılımcılar, minyatüre kendi güncel yorumlarını getirecekler. Minyatürlerdeki mekân anlayışını mercek altına alan konuşma etkinliğinin sonunda ise katılımcılara kendi maket minyatürlerini yapabilecekleri bir yapım kılavuzu ve çizimler gönderilecek.

Pera Öğrenme’nin 18 yaş ve üzerine yönelik “Sulu Boya ile Minyatür Çizimler” atölyesinde, sanatçı Gabrielle Reeves ile “Minyatür 2.0” sergisindeki manzara resimlerini inceleyen katılımcılar, renk teorisi, renk karıştırma ve uygulama süreçleri gibi temel çizim ve sulu boya tekniklerini keşfettikten sonra, bu yeni yöntemleri kendi çizimlerine uygulayacaklar, minyatür sanatının renkli ve güncel yorumlarına imza atacaklar.

Mimar-görsel tasarımcı Mete Kutlu ise öğrenme programları kapsamında gerçekleştireceği çevrimiçi konuşmada, modern dünya algısına direnen Osmanlı gözünün mekânsal dinamikleri ile dijital dönem mimarisi arasındaki benzerlikleri gündeme taşıyacak. ‘Osmanlı gözü’ ile modern dünya görüşünün kökeni olan ‘Rönesans gözü’nü karşılaştıran konuşmacı, iki farklı medeniyetin yüz yüze geldiği Macar şehirlerinin farklı tasvirleri üzerinden, Osmanlıların şehir tasavvurlarını inceleyecek. ‘Dijital zanaat’ kavramını ve minyatürlerdeki mekân anlayışını 3 boyutlu modelleme, animasyon, origami gibi deneysel ve dijital araçları temel alan yöntemlerle mercek altına alan Mete Kutlu; elişi döneminde insanın doğaüstü hayalleriyle yükseltilen mekândan, yapay zekânın insanüstü hesaplamalarıyla yükseltilen mekâna geçtiğimiz bu dönemde, mimarları ve kent sakinlerini bekleyen köklü değişimleri ve muhtemel gelecekleri keşfe çıkacak. “Osmanlı Minyatür Sanatında Parçalı Mimari Mekân Anlayışı: Kültürler Arası Etkileşimler ve Zaman Ötesi İlişkiler” başlıklı konuşmanın ardından katılımcılara, kendi maket minyatürlerini yapabilecekleri bir origami çizimi ve yapım kılavuzu dijital formatta gönderilecek.

Etkinlik Programı

  • Sanatçı Atölyesi: “Sulu Boya ile Minyatür Çizimler” / Gabrielle Reeves – 09 Eylül Çarşamba / 19.00 – 21.00
  • Konuşma: “Osmanlı Minyatür Sanatında Parçalı Mimari Mekân Anlayışı: Kültürler Arası Etkileşimler ve Zaman Ötesi İlişkiler” – 16 Eylül Çarşamba / 19.00 – 21.00
  • Sanatçı Atölyesi: “Sulu Boya ile Minyatür Çizimler” / Gabrielle Reeves – 30 Eylül Çarşamba / 19.00 – 21.00

Sanatçı atölyelerinin linki sadece biletli katılımcılarla paylaşılmaktadır. Detaylı bilgi: [email protected]

Katılımın ücretsiz ve kontenjanla sınırlı olduğu çevrimiçi konuşma etkinliği için rezervasyon gereklidir.

Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliklerin sonunda e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir.

Etiketler

Bir cevap yazın