Ornament is Prime!

Dijital tektonik ve süsleme estetiği üzerine mimari tasarım stüdyosu öğrenci projeleri sergisi 28 – 29 Aralık 2019 tarihlerinde VBenzeri Mekan'da görülebilir.

28 – 29 Aralık 2019 @ Vitra Nişantaşı VBenzeri

Dijital tektonik ve süsleme estetiği üzerine mimari tasarım stüdyosu öğrenci projeleri sergisi

Jüri: 28 Aralık Cumartesi 10:00 – 18:00

Sergi: 29 Aralık Pazar 10:00 – 20:00

Stüdyo Yürütücüsü / Küratör: Dr. Sabri Gökmen (Kadir Has Üniversitesi)

Öğrenciler: Melis Öksüz, Bedirhan Topuz, Berke Polat, Beren Avcı, Yiğit Denktaş, Yusuf Aykın, Ayyüce Muhulkanlı, Alp Kaan Ofluoğlu, Deniz Özten, Burak Disçeken, Omar Bahamat, Arwa Al-Hadi, Rümeysa Usta, Rabia Keles, Rawan Rondo, Merve Savrunlu, Merve Adem

VitrA ve Jotun’un katkılarıyla…

Tanıtım metni:

Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Bölümü 4.sınıf öğrencileriyle birlikte bu dönem geliştirilen dijital tasarım ve araştırma stüdyosunun genel amacı, süsleme temasını estetik ve tektonik yapı sistemleri üretebilecek, mimari ve mekansal tasarımın doğal ve ayrılmaz bir parçası olarak tekrar ele almaktır. Yapılan araştırma kapsamında öğrenciler, geleneksel tasarım stüdyosu prosdürlerinin tersine, herhangi bir arazi ve program bilgileriyle projelerine başlamayarak, ilk önce süslemeyi dijital araçlar kullanarak analiz etmiş ve daha sonra farklı parametrelerle kurgulanabilen tasarım yöntemleri geliştirmiştir. Stüdyonun ilk yarısında farklı yüzyıl ve estetik stillere yayılan süsleme tipleri gruplar halinde diyagramlar ve modeller üzerinden incelenmiştir. İkinci safhada, geliştirilen dijital araçlarla Nişantaşı’nda belirlenen bir arsa üzerinde öğrencilerden bir proje önermeleri istenmiştir. Bu safhada her grup, mimari kütle, cephe ve strüktür gibi farklı sistemler arasında süreklilik sağlayabilecek estetik ve sistematik bir tasarım yöntemi geliştirmiştir. Vbenzeri mekanda hazırlanan etkinlik kapsamında üretilen projelerin süreçleri ve son ürünleri final jürisinin ardından sergilenecektir.

Etkinlik herkese açıktır ve katılım ücretsizdir.

Etiketler

Bir cevap yazın