Ölçek

Alper Derinboğaz, Yelta Köm, Ömer Pekin, Can Aytekin ve Serkan Taycan gibi isimlerin çalışmalarının bir araya geldiği "Ölçek" sergisi, 28 Kasım akşamına kadar Versus Art Project'te ziyaret edilebilir.

Versus Art Project, sergiyi anlatıyor:

Versus Art Project olarak pandeminin ilk günlerinden beri sanatçılarımızla iletişim halinde olmayı önemsedik.

Hem dertleşmek hem de yaşanan sıra dışı halleri değerlendirmek için birbirimizin dinlemeye özen gösterdik.

Süreç boyunca Ezgi Bakçay’ın da katılımıyla düzenlediğimiz online toplantılarda yaşanan gelişmeler bağlamında dönüşen pratiklerimiz, algılarımız ve ihtiyaçlarımız hakkında konuştuk.

Nihayet serginin bel kemiği olacak bir fikir belirmeye başladı: zaman ve mekanla kurduğumuz ilişkilerde bir ölçek değişimi söz konuydu. Hepimiz için farklı şekillerde olmakla birlikte, estetik yani duyusal dönüşüm söz konusuydu.

Kent ölçeğinden çıkıp ev ölçeğine indirgenmiş bedensel hareketlilik, sosyal etkileşimin yeni biçimleriyle giderek sınırlandırılıyordu. Zaman ise rutin gündelik pratiklerin dönüşmesiyle yeniden biçimleniyordu. Bu bağlamda sanatçılar ritüelleri, mesafeleri, yakınları ve uzakları, hatırlamayı ve unutmayı düşünmeye başlamışlardı.

Neredeyse tamamı yeni işlerden oluşan “Ölçek” başlıklı bu sergi bir pandemi değerlendirmesi olma iddiası taşımıyor. Her sanatçı kendi güzergahı üzerinde yaşama dair sorularını sormaya devam ediyor. Fakat yine de bu sergi, pandeminin etkilerinin ve özellikle de izolasyon deneyiminin sanatsal düşünce tarafından nasıl yorumlanacağını düşünme fırsatı sunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın