Nesiller Boyu Paylaşım: Kadıköy’de Hafıza Mekanları

YTÜ Mimarlık Bölümü, YTÜ Restorasyon Anabilim Dalı ve ICOMOS Türkiye'nin destekleriyle yürütülecek olan etkinlik, 18 Nisan Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü 2018 yılı teması olan "Nesiller Boyu Miras" başlığı altında biçimlenmiştir.

Etkinliğin amacı, yılın temasına uygun şekilde kültür mirasının değerini anla(t)mak, korunması konusunda kuşaklar arası iletişimin önemini vurgulamaktır.

18 Nisan 2018 tarihinde YTÜ Mimarlık Fakültesi Alpay Aşkun Salonu’nda Doç. Dr. İrem Gençer’in moderatörlüğünde yapılacak olan söyleşi, etkinliğin ilk aşaması olacak. Açılış konuşmaları Prof. Dr. Gülay Zorer Gedik, Prof. Dr. İclal Dinçer, Prof. Dr. Çiğdem Polatoğlu ve Prof. Dr. Can Ş. Binan tarafından yapılacaktır. Etkinlik Prof. Dr. Nevzat İlhan ve YTÜ Mimarlık Bölümü Restorasyon Anabilim Dalı araştırma görevlilerinin konuşmaları ile devam edecektir.

Etkinliğin ikinci bölümü, 29 Nisan 2018 tarihinde Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK)’de söyleşi ve atölye çalışması şeklinde iki aşamada yapılacaktır. Söyleşi kısmında; Prof. Dr. Can Ş. Binan’ın moderatörlüğünde Prof. Dr. Nevzat İlhan, Prof. Dr. Zeynep Enlil, Öğr. Gör. Dr. Ayhan Böyür, Doç Dr. Aynur Çiftçi ve Doç. Dr. Ayşegül Özbakır, Kadıköy’e dair hafızalarını paylaşacaktır.

Etkinliğin atölye aşaması için çalışma sahası Kadıköy olarak belirlenmiştir. YTÜ Mimarlık ile Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin katılımıyla yapılacak çalışmada, kent hafızasının / hatıralarının aktarımı için üç yöntem belirlenmiştir. Kullanılacak yöntemlere göre “hafızaların fotoğrafı” , “hafızaların haritası” ve “hafızaların çizimi” temalarında 3 grup oluşturulmuştur. YTÜ Mimarlık Fakültesi araştırma görevlileri Elifnaz Durusoy, Zeynep Uzun, Melis Bilgiç, Zeynep Ece Atabay, Tuğçe Darendeli, Serkan Ustaoğlu, Büşra Gezer ve Süheyla Koç (İTÜ – doktora öğrencisi)’tan oluşan yürütücü ekip; belirlenen gruplarda atölye çalışmasına rehberlik edecektir. Atölye çalışmasında ortaya çıkan eskiz çizimleri, eski-yeni fotoğraflar, kolajlar, haritalar gibi sonuç ürünler 7 – 11 Mayıs 2018 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde sergilenecektir.

Etiketler

2 yorum

Bir cevap yazın