TEDÜ MTT Talks – Gerçek ve Kurmaca Arasında: Mimarlık Fotoğrafı

TED Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Topluluğu tarafından düzenlenen MTT Talks serisinin, 3 Nisan Cumartesi akşamı "Gerçek ve Kurmaca Arasında: Mimarlık Fotoğrafı" başlığı ile yapılacak etkinliğinin konuğu Beril Kapusuz olacak. 

Beril Kapusuz, lisans eğitimini 2009 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde tamamladı. Aynı yıl başladığı yüksek lisans eğitimini, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Mimari Tasarım Programı’nda 2012 yılında tamamladı. 2011 yılında Atılım Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde başladığı akademik kariyerine, 2012 yılında doktora eğitimine başladığı ve halen görev yapmakta olduğu Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak devam etti. “Venedik Bienali’nde Sanat-Mimarlık Eşlemesi ve Mekansal Pratik Olarak Ambiente” başlıklı doktora tezi ile Eylül 2018’de doktora derecesini aldı.
2018’den bu yana ise yürütmekte olduğu “İmge İnşası ve Mimari Fotoğraf” dersi aracılığıyla, fotoğrafın mimarlık için bir eleştirel düşünme ve anlatı aracı olması konumuna odaklanırken, mimarlık fotografisinin edimsel bir araştırma aracı olarak mimarlık eğitimindeki pedagojik olanaklarını araştırmaktadır. Türkiye’de modern mimarlık mirasının belgelenmesi ve yeniden değerlendirilmesine ilişkin görsel araştırmaları çerçevesindeki fotografik çalışmaları, 2017 yılında Mimarlar Odası tarafından yürütülen Anma Programı kapsamında İsviçreli mimar Ernst A. Egli’ye ithaf edilen belgesel kitapta yayınlanmış; 2019 yılında Mimarlar Derneği 1927’nin gerçekleştirdiği Mimar Nejat Ersin Arşivi Projesi kapsamında, Ersin’in Ankara’daki yapılarını belgelediği fotoğrafları “Mimar Nejat Ersin” sergisi ve kitabında yer almıştır. Profesyonel olarak 2014 yılından bu yana çok sayıda mimari projenin fotografik yeniden-sunumlarını üstlenmiş, çeşitli mimari fotoğrafçılık yarışmalarında seçici kurulu üyesi olarak görev almış ve fotoğraf atölyeleri yürütmüştür.
3 Nisan Cumartesi akşamı saat 20:00’da yapılacak etkinliğin Zoom linki, topluluğun Whatsapp grubu üzerinden paylaşılacaktır.
Etiketler

Bir yanıt yazın