Mobbig 39: 39. Mimarlık Okulları Bölüm Başkanları İletişim Grubu Toplantısı

39. Mimarlık Okulları Bölüm Başkanları İletişim Grubu toplantısı bu yıl 6-7 Kasım tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü ev sahipliğinde gerçekleşecek.

39.MOBBİG sayıları artmakta olan Mimarlık Bölümleri arasındaki farklılıklara ve alternatif yapılanmalara dikkat çekmek için “Çokluk” üst başlığı ile ele alınacak.

Türkiye’nin tüm mimarlık bölümlerinden temsilcilerin bir araya geldiği MOBBİG toplantıları, sahip oldukları bu önem gereği ciddi bir sorumluluğu da taşıyor. Özellikle, söz konusu mimarlık bölümlerinin sayısının önemli bir artış gösterdiği şu günlerde, ortak idari ve eğitime dair sorunlara ve konulara dikkat çekmek ile onlara çözüm üretmek derdi ötesinde mimarlık eğitiminin içinde bulunduğu koşulları doğru tespit edip, bünyesinde barındırdığı farklılıkları görünür kılıp, kendine güven ve bağımsızlaşmanın yollarını açabilecek ilham verici ortamlarını da kurabiliyor olmak hayati önem taşıyor. Dolayısıyla, hedef aslında, tüm mimarlık bölümlerinin katılımıyla oluşan bu birlikteliğin cesaretlendirici gücüne de vurgu yapmak.

Bu amaçla, 39.MOBBİG bir önceki toplantının başlattığı tartışmayı “Çokluk” durumumuzdan sürdürmek, kurulan iletişim ortamının bağımsızlaştırıcı ve özgürleştirici niteliklerini öne çıkarmak, eğitime ve idari konulara yönelik alternatif yapılanmaları, yürütülüşleri ve değerlendirmeleri tartışmaya açmak niyetini taşıyor.

Toplantıda ilgili konular aşağıdaki başlıklarla ele alınacak:

  • Bağımsızlaştırıcı Birliktelik – Neden MOBBİG?
  • Eğitim, Mekan, Mimarlık – Eğitimin Mekanları, Mimarlık-Eğitim İlişkisi
  • Kişisel İnisiyatifler – Topluma Katkı, Eğitime Katkı, Bilgiye Katkı
  • Alternatifler – Müfredatlar, İçerikleri Yürütüşler
  • Farklılıklar / Aynılıklar – Akreditasyon Süreçleri, Standartlaşma-Ayrışma
Etiketler

Bir cevap yazın