MMG Panel: “Medeniyet Kurucu Şehirler: Tokyo, İstanbul, Paris, New York”

Panel, 07 Haziran 2012 Perşembe günü 14:00–16:00 saatleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde gerçekleşiyor.

07 Haziran 2012 Perşembe günü 14:00–16:00 saatleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Taşkışla Kampüsü’nde ”Medeniyet Kurucu Şehirler: Tokyo, İstanbul, Paris, New York” konulu; medeniyetler kurmuş şehirlerin dünya üzerindeki etkilerinin konuşulacağı panelde, mimarlik ve şehircilik konularında uzman akademisyenlerle masaya yatıracağız.Medeniyeti de, ne sadece gelişmiş ve ileri bir teknoloji olarak ele almak ne de sanat, edebiyat, estetik duygu ve düşüncede yükselmişlik olarak kabul etmek doğru değildir. Geçmişte ve günümüzde de her iki özelliğe sahip topluluklar vardır. Medeniyet için her iki unsurun gerektiği kadar ve ölçülü bir şekilde mevcudiyeti şarttır. İlim ve teknikte çok ileri olan ülkelere bunları ne yönde kullandıklarına bakmadan medenî, uygar demek büyük bir yanlışlıktır. Bunlar medeniyeti veya çağdaş uygarlık seviyesini ifade etmez.

İnsanlık git gide dünyayı ve doğayı daha çok kontrol altına almakta, ancak huzuru sağlamak konusunda aynı başarıyı gösterememektedir.

Bu görüşler çerçevesinde Mimar ve Mühendisler Grubu olarak gerçekleştireceğimiz ”Medeniyet Kurucu Şehirler: Tokyo, İstanbul, Paris, New York” konulu panelimize siz değerli dostlarımızın da katılımları ile destek olmalarını beklemekteyiz.

Açılış Konuşmaları:
Avni Çebi MMG Genel Başkanı
Prof.Dr. Orhan Hacıhasanoğlu İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı
Prof Dr. Muhammed Şahin İTÜ Rektörü

Moderatör:
Osman Şahbaz MMG Genel Başkan Yardımcısı

Panel Konuşmacıları:
Prof.Dr. Nazif Gürdoğan Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı
Prof.Dr. Nuran Zeren Gülersoy İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü İTÜ Çevre ve Şehircilik Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü
Prof Dr. Ayşe Sema Kubat İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
Prof.Dr. Murat Aykaç Erginöz İstanbul Arel Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı

Belgesel Gösterimi:
Mustafa Aksay Yazar-Yönetmen (İstanbul’un Tarihi Mimarisi Film Gösterimi)

Etiketler

Bir cevap yazın