Mimarlıkta Sosyal Sorumluluk

Bodrum Mimarlık Kitaplığı, 21 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 19:00'da Saadet Sayın'ın "Mimarlıkta Sosyal Sorumluluk" sunumuna ev sahipliği yapacak.

SAADET SAYIN

1977-1982 yılları arasında Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimini, 1984-1988 yılları arasında ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Restorasyon Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1986 yılından bu yana SAYKA Mimarlık’ ta şirket ortağı ve yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Kültür merkezi, ziyaretçi karşılama merkezi, otel, hastane, alışveriş merkezi, toplu konut ve tarihi eser restorasyon projeleri yapmıştır. 1992-1996 yılları arasında iki dönem Mimarlar Odası Onur Kurulu üyeliği, Europa Nostra Türkiye Kurucu üyeliği, Mimarlar Derneği 1927 üyeliği, Türk Serbest Mimarlar Derneği üyeliği ve Yönetim Kurulu üyeliği (2014) yapmıştır. Üniversitelerde yüksek lisans jüri üyeliklerinde bulunmuş, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunduğu bildiriler yayınlanmıştır.

Kültür varlıklarının korunarak kamu yararı odaklı yeni bir işlevle kent yaşamına entegre edilmesi, kentin sosyal ve ekonomik gelişimine ivme katmaktadır. Koruma proje ve uygulama süreçleri farklı disiplinlerden uzmanların katılımını ve ayrıntılı araştırmaları zorunlu kılar.

Günümüzde kentsel sit alanlarında tasarlanan kamu yapılarında gelenekseli taklit beklentisi çağdaş, özgün yapılar yapmayı ve yaratıcılığı engellemektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın