Mimarlık ve Tasarım Sempozyumu

Uluslararası Mimarlık ve Tasarım Sempozyumu 1-2 Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul'da, Hampton by Hilton oteli'nde yapılacak. Bildiri özeti göndermek için son tarih: 20 Kasım 2017.

Sempozyum Hakkında

“Tasarım bilgisi” nin üretimine ve “Tasarım kültürü” ne bilimsel katkıda bulunma amacındadır.
Tasarım bilgisinin teorik-pratik-stratejik yapısı bilgi türünün diğer bilim alanlarından ne kadar farklı olduğunu gösterir. Aynı zamanda tasarım bilgisi, bağımsız bir bilgi türü olarak ele alınabilmesi için kendi alanına ait kavramları üretmeye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacın, bilimsel ve felsefe temelinde, hem teorik hem pratik hem de eğitim alanında açığa çıktığı bilinen bir gerçekliktir.
Tasarım tüm alanları adeta içine alan ortak bir şemsiyedir. Bu bağlamda, tartışma başlıklarının ortaya çıkması için, logoda yer alan, bir metris düzenlenmiştir; Tasarım düşüncesinin denklemleri kuran parametreler; Biyoloji; Çoklu sistemler; Coğrafya-topoğrafya; ve ekoloji olarak sıralanabilir; Biyo-Poli-Geo-Eko. Tasarım sorunları ise biçim/biçim değiştirme; söylem/anlatı; üretim, pratik; örüntü; peyzaj; malzeme başlıklarında ele alınır. Parametrelerin tasarım sorunları ile her kesişmesinde bir kavram açığa çıkabilmektedir. Bu çerçevede araştırmacıların kendi konu başlıklarını üretmeleri beklenir.
Tasarım alanında diyalog, deneyim, etkileşim ve özellikle kültürel etkileşim bağlamında bilgi üretimine katkıda bulunan; İnsan-nesne, insan-mekân/çevre problemlerine odaklanan ve göstergebilim- anlambilim, etik ve estetik alanlarında çalışan teorisyenler, araştırmacılar ve tasarımcıların katılımı ile çok boyutlu bir tartışma platformunun oluşması hedeflenir.
“Tasarımın teknolojik kültürü” nü oluşturan, sayısal sistemler üzerine yapılan araştırmalar ve geliştirilen tasarım stratejileri, çevre ve endüstriyel tasarım teknolojileri üzerine yapılan araştırmaların sempozyumda tartışılması önemli görülür.
Mimarlık, İç Mimarlık, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar-resim-heykel-seramik ve tasarım Bölümleri, Medya ve Görsel Sanatlar, İletişim Tasarım, Grafik Tasarım, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı, Yönetim ve bilgi sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri alanlarında çalışan araştırmacılar ve tasarımcıların katılımı beklenir.

Sempozyum Programına buradan ulaşabilirsiniz.

Önemli Tarihler

Kayıt Başlangıç Tarihi: 30.04.2017

Bildiri Özeti Gönderim Başlangıç Tarihi: 30.04.2017

Bildiri Özeti Gönderimi Bitiş Tarihi: 20.11.2017

Kabul Edilen Bildiri Özetlerinin Son İlan Tarihi: 25.11.2017 (Kabul edilen bildiriler sistemde “SIRADA” ibaresiyle görülmektedir)

Kayıt ve Ödeme Bitiş Tarihi: 20.11.2017

Sempozyum Tarihi: 01.12.2017 – 02.12.2017

Sempozyumla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın