Mimarlık Sohbetleri Serisi #1: Banka İkramiye Evi İçin İlanlar

Tasarım Atölyesi Kadıköy ve Atölye Mil'in PROYAPI sponsorluğunda düzenlediği Mimarlık Sohbetleri Serisi'nin ilki olan "Banka İkramiye Evi İçin İlanlar" sunumu ve atölye çalışması, 13 Ekim saat 19:30'da TAK Kadıköy'de yapılacak.

Tasarım Atölyesi Kadıköy ve Atölye Mil’in beraber düzenledikleri, PROYAPI’nın sponsor olduğu etkinlik serisinde, doktora öğrencileri ve araştırmacılar, çalıştıkları konular üzerine atölyeler yapacaklar.

Serinin ilk etkinliğine dair:

Bankaların 1944-1973 tarih aralığında, İkramiyeli Tasarruf Hesabı” veya “İkramiyeli Aile Mevduatı” sahiplerine keşide (çekiliş) usülü ile ikramiye olarak vermeyi vaadettiği “Banka İkramiye Evleri”, söz konusu dönemde önemli bir konut arzı biçimidir. İkramiye vaadi, yeni kurulmaya başlanmış özel bankaların, sermayelerini ve mudilerini artırma gayelerinin başlıca vasıtasıdır. Bahçeli ev, sayfiye evi, yazlık ev, lüks apartman dairesi, kaloriferli daire … olarak çekilişe konan evler, toplumun yeni yaşam düşünün farklı yansımaları olarak sunulur ve teşvik edilir. Gazetelerde, dergilerde zaman zaman tam sayfa yer alan ilanlar ve el broşürü olarak basılan ikramiye evi reklamları farklı temalarla ideal konutun tanımını ortaya koymaya çalışır; ev yalnızca ikramiye olarak elde edildiği için değil, taşıdığı nitelikler bağlamında da talihlisini mutlu edeceği propagandası ile tanıtılır. İdeal’in tanımı ve kapsamı ise reklamın temasına bağlı olarak değişkenlik gösterir; bazen iç mekan özelliklerine, bazen ikramiye evinin konumuna bağlıdır, bazen ise bambaşka niteliklere dayanır. Araştırma kapsamında, banka ikramiye evi reklamları idealin tanımlanması bağlamında tartışılarak, reklamlarda öne çıkarılan temalara değinilecektir.

Atölye çalışması kapsamında katılımcılardan, önceden belirlenmiş evlerin ideal konut reklamı halinde sunulması istenecektir. Söz konusu evler, ideal evi temsil etmek üzere tasarlanmış, spekülatif amaçlar taşıyan veya ideallik kavramından bağımsız olarak tasarlanmış ancak tanınırlığı olan örnekler arasından seçilmiştir. Katılımcı kendisine düşen ev/evler hakkında sahip olduğu bilgi ve yapacağı araştırma üzerinden bir ideallik tanımı yapacak, grupça yapılacak kısa bir tartışmanın ardından ideal konut reklamları üretimi sürecine geçilecektir.

Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.
Katılımcıların bilgisayarlarında Photoshop, Illustrator veya Indesign programlarının yüklü olması tercih edilir. İletişime geçilmesi halinde, dizüstü bilgisayarı olmayan katılımcılara gerekli donanım sağlanacaktır.
Atölye için ön kayıt gerekir, kontenjan sınırlıdır.

Ön kayıt ve bilgi için: [email protected]

Etiketler

Bir cevap yazın