“Mimarın Soluğu” Söyleşisi

Tansel Korkmaz moderatörlüğünde, Nevzat Sayın'ın İhsan Bilgin ile Mimarın Soluğu söyleşisi 20 Şubat Cumartesi günü, 13:00 - 15:00 saatleri arasında Studio-X İstanbul'da.

İhsan Bilgin’in Pritzker ödüllü mimar Peter Zumpthor’un mimarlığı üzerine deneme yazılarından oluşan kitabı Mimarın Soluğu kitabının tanıtım metninden:

“İsviçreli mimar Peter Zumthor, 1990’larla birlikte gelen enformasyon ve iletişim yönelimli ikinci postmodern dalgaya en keskin direnci gösteren kültür muhaliflerinin başında geliyor. Yazılı ve sözlü siyasi bir karşı koyuş değil bu; yaptığı işle, söz ve imge dolaşımı üzerine kurulu bu dünyanın umurunda bile olmadığını bir kez daha dışavurmuş oluyor. Üstelik de her seferinde başka bir şekilde: Bir seferinde ilkel toprak kap yapma tekniğine öykünerek, bir başkasında kayaların tektonik dizilişinden ilham alarak, ötekinde ise kereste depolarına sığınarak ya da balık sırtından esinlenerek. Her seferinde malzemeyle ve durumla tamamen kendine has bir ilişki kuran işlerinin tek ortak yanı doğrudan duyulara dokunmak, duyuları uyarmak üzere kurgulanmış olmaları.”

Etiketler

Bir cevap yazın