Mimari Bedenler: Kültürel Jestler Üzerine Deneyler

Çalıştay 10 Eylül Cumartesi günü Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleşecek.

Mekan ve Kültür 2011 Sempozyumu kapsamında gerçekleşecek olan çalıştay, katılımcıları bir dizi zihinsel, bilişsel ve fiziksel egzersiz ile yönlendirerek, onlara kültürel jestler ve mimari mekânlar arasındaki ilişkiyi sorgulatacaktır. Bu atölyenin altında yatan hem teknik hem de yaratıcı süreçler, katılımcıların “kültürel jestler” hakkındaki algıları ve “mekânsal jestler”in üretimi üzerine deneyler yapmalarına fırsat sağlayacaktır. Kültürel jestlerin mimari imajlara dönüştürülmesi ve baskın kültürel jestlerin mekân-yaratımı bağlamında ne şekilde yeniden değerlendirebileceğine dair bir içgörü sunacaktır.

Her bilgi ve beceri düzeyinde, çeşitli disiplinlerden öğrenci, araştırmacı, akademisyene seslenecek olan bu çalıştayın yürütücüsü tarafından yapılacak olan giriş/tanıtım sunumunda jestlerin anlamı, mimari jestler, Wittgenstein’in “bir jest olarak mimarlık” fikri ile bağlam-bağlılık içinde jestler üzerinde duracak; katılımcılar gerçek zamanlı kamera kayıtları ve etkileşimli sensörler aracılığıyla jestleri analiz eden bilgisayar programı ile deneyler içerenbir dizi egzersizde aktif olarak yer alacaktır. Egzersizleri izleyecek olan tartışma çalıştayın değerlendirmesini de içerecektir.

Düzenleyen ve Yürüten: Dr. Banu Pekol (İTÜ, boDig-beden odakli ifadeler girişimi)

Anahtar Sözcükler: Kültürel jestler, öznellik, mimari mekân, mekânsal veri görselleştirme

* Çalıştaya katılım sınırlı olduğundan, katılmak isteyenlerin sempozyum2011@kulturad.org adresine e-posta yollayarak kayıt olmaları gerekmektedir.

Sempozyuma katılım ücreti: üç günlük katılım kapıda 200 TL, bir tek gün katılmak istenirse 75 TL.

Etiketler

Bir yanıt yazın