“Mimar Nejat Ersin” Sergisi

Mimarlar Derneği 1927, 93. kuruluş yılına özel, Türkiye modern mimarlığının önde gelen isimlerinden Nejat Ersin’in (1924-2010) mesleki ve kişisel arşivinden hazırlanan bir sergi düzenliyor.

18 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılacak “Mimar Nejat Ersin” sergisi, Ersin’in elli yıla yaklaşan meslek hayatına ve meslek dışı çok yönlü üretimlerine odaklanırken, yirminci yüzyıl Türkiye mimarlığının, meslek örgütlülüğünün ve aynı zamanda dönemin sosyal ve kültürel yaşamının da bir kesitini gözler önüne seriyor.

Bu sergi aracılığıyla derneğe bağışlanan mimarın projeleri, fotoğrafları, eskizleri, ödülleri, kitaplığı, çizim ve fotoğraf gereçlerinden oluşan arşiv de ilk kez kamuoyuyla paylaşılacak.

Çeşitli zamanlarda Nejat Ersin ile yapılan söyleşilerin sesli ve görüntülü kayıtlarıyla desteklenen sergi izleyicilerini bir mimar, yaşamı ve yapıtları ile buluşturacak; izleyeni “bir mimarın mirası” üzerinden Türkiye’nin ve Ankara’nın bir döneminin mekânsal ve sosyal gelişimine tanık olmaya davet edecek.

Sergi, 29 Şubat 2020 tarihine dek izlenebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın