MİMAD Seminerleri: Gülnuş Emetullah Sultan’ın İmar Faaliyetleri

Muzaffer Özgüleş'in sunacağı seminer, 18 Ocak Pazartesi günü saat 18:30'da İTÜ Mimarlık Fakültesi Doktora Seminer Salonu'nda yapılacak.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 17. yüzyılın ikinci yarısıyla 18. yüzyıl başında içinden geçtiği çalkantılı süreçte, 1664’ten 1687’ye kadar IV. Mehmed’in hasekiliğini yapmış, daha sonra oğulları II. Mustafa ve III. Ahmed’in saltanatları sırasında 1695’ten 1715’e dek valide sultanlık makamında bulunmuş Gülnuş Emetullah Sultan ve yapıları, Osmanlı tarihinin bu dönemine gösterilen ilgisizlikten payını almıştır. Oysa bu önemli kadın sultan, hem öncelleri gibi devlet yönetiminde aktif bir rol oynamış hem de bu rolünü imparatorluğun dört köşesine yayılan imar faaliyetleriyle meşrulaştırmıştır.Genellikle Üsküdar’daki külliyesiyle bilinen Gülnuş Sultan’ın yapılarının önemli bir kısmı günümüze ulaşamadığından imar faaliyetlerinin eksiksiz bir şekilde ortaya koyulması için Osmanlı arşivleri başta olmak üzere birincil yazılı ve görsel kaynaklara başvurmak gerekmektedir. Aynı isimli doktora tezinin özeti niteliğindeki bu seminer, Gülnuş Sultan’ın bilinmeyen yapılarını gün yüzüne çıkarıyor ve az tanınan bir kadın baninin Osmanlı mimarisindeki önemini gözler önüne seriyor.

Muzaffer Özgüleş, İTÜ Mimarlık Tarihi programındaki doktorasını “Gülnuş Emetullah Sultan’ın İmar Faaliyetleri” başlıklı tezle 2013’te tamamladı. 2014-2015 akademik yılını Oxford Üniversitesi’ndeki Khalili Research Centre’da, doktora sonrası araştırma projesini Barakat Trust bursuyla yürüterek geçirdi. Bu projenin ürünü olan ve 2016 sonunda I. B Tauris tarafından yayınlanacak “The Women Who Built the Ottoman World: Female Patronage and the Architectural Legacy of Gülnuş Sultan” adlı kitap üzerindeki çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın