MİMAD Seminerleri: Dipoli’den Oodi’ye Total Mekan Anlayışının İzinde – Helsinki ve Yakın Çevresi

MİMAD Seminerleri, Zeynep Yazıcıoğlu Halu'nun sunumu ile devam ediyor. Sunum, 11 Kasım 2019 akşamı saat 18:30'da İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü'nde yapılacak.

Modern ve çağdaş Finlandiya mimarisinde total mekan anlayışının farklı mekansal karşılıklarının esneklik, çok işlevlilik, açık plan kavramları üzerinden topografik mimarlığa, arada(in-between) mekanlara, akışkan mekanlara, rampa mekanlara dönüşerek mekansal karakterini bulduğu görülmektedir. Seminerde, Helsinki ve çevresindeki modern mimarlık ve sonrasındaki dönemlerde farklı Finli mimarlar tarafından tasarlanmış yapılarda total mekan anlayışının esneklik kavramı ile olan ilişkisi mekansal kurguları üzerinden okunmaya çalışılacaktır.

Dr. Zeynep Yazıcıoğlu Halu; İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı üniversitede Mimari Tasarım alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. Yüksek lisans eğitimi sırasında Dresden Teknik Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalışma yaptı. “Mimari Tasarım Eğitimi”, “Mimarlıkta Tasarım Yöntemleri”, “İnsan-Çevre Bilimleri ışığında mekan, iç mekan ve kentsel mekan”, “İstanbul’da Modern Konut” konularında pek çok kongre ve sempozyumda bildiriler sundu, çeşitli dergilerde yazılar yazdı ve kitap çevirileri yaptı. Modern mimarlığın öncü mimarlarından Alvar Aalto ve Le Corbusier mimarlıklarına farklı perspektiflerden bakan kitapları bulunan Halu; 2019 yılı başından itibaren İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde dekan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın