Merkez ve Periferi

Banu Uçak, Enis Öncüoğlu ve Yeşim Hatırlı'nın “merkez ve periferi” kavramı üzerinden Ankara ve İstanbul mimarlığını konuşacakları etkinlik, 17 Şubat Çarşamba akşamı saat 20:00'da çevrim içi olarak yapılacak.

Etkinliğin açıklama metninden:

Türkiye’nin kültürel ve ekonomik kalbi kuşkusuz İstanbul. Üstelik son yıllarda devlet bürokrasisinin önemli kurumlarının İstanbul’a taşınması, 3. Havalimanı gibi büyük yatırımlarla kentin önemi de kırılganlığı da artıyor. Ülke ekonomisinin büyük bölümünü üreten, artan nüfusuyla baş etmekte güçlük çeken, önemli bir fay hattı üzerindeki dev şehir İstanbul üzerinde biriken stres aslında büyük bir risk yaratıyor. Bir diğer yandan iki bin yıllık bir kent olan İstanbul’un cazibesi ve marka değeri Türkiye için lokomotif niteliğinde. Ulus devletin cisimleşmiş merkezi, başkent Ankara ise dünya başkentlerine doğrudan uçuş imkânı elinden alınmış, yatırımlarda ikincil duruma düşmüş bir kent olarak mimarlık alanında de eski önemini yitirmiş görünüyor. 2000’lere dek devlet bürokrasisi üzerinden mimarlık üretiminin merkezi olmuş Ankara, uzun zamandır bu konumunu da kaybetmiş görünüyor.

Mimarlık kültürü alanındaki çalışmaları ile tanınan Banu Uçak, üretimlerini yirmi yıldan uzun süredir Ankara merkezli Öncüoğlu Mimarlık’ta sürdüren Enis Öncüoğlu ve Hatırlı Mimarlık kurucu ortağı Yeşim Hatırlı ile “merkez ve periferi” kavramı üzerinden Ankara ve İstanbul mimarlığını konuşacak. Banu Uçak, 2. Kuşak mimar olarak Öncüoğlu Mimarlık’ı Türkiye dışına da taşıyan Enis Öncüoğlu ve Ankara merkezli ofisinde İstanbul’da da nitelikli yapılara imza atan Yeşim Hatırlı ile ayrıca mimarlık örgütlenmelerinin gücü, Türk Serbest Mimarlar Derneği ve mimarlık alanının Türkiye’deki güncel durumuna ilişkin sohbet edecek.

Etkinliğe kayıt olmak için tıklayınız.

Etiketler

Bir cevap yazın