“Arredamento ile Ayın 14’ü” Söyleşi Dizisi: Mekan Kurucu Olarak Korku ve Mimarlık

Arredamento Mimarlık’ın her ayın 14’ünde farklı isimlerin katılımıyla çevrim içi düzenlediği "Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü" dizisinin yeni bölümünde Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu ve Uğur Tanyeli mimarlık alanında korkuların mekan üretimine yaptığı etkileri ve bunun ortaya koyduğu sorunsalları tartışacaklar.

 

Arredamento Mimarlık, Mayıs ayında “Güncel Mimarlık Tartışmaları: Arredamento ile Ayın 14’ü” başlıklı yeni bir söyleşi dizisine başladı. Her ayın 14’ünde gerçekleşecek etkinlikte mimarlık ve ilgili alanlardan farklı isimlerin katılımıyla derginin gelecek sayılarında temalaştırılması planlanan yeni başlıkların güncel bir tartışmaya kapı aralayacak biçimde gündeme taşınması hedefleniyor.

14 Eylül 2021 tarihindeki bölümünde Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu ve Uğur Tanyeli mimarlık alanında korkuların mekan üretimine yaptığı etkileri ve bunun ortaya koyduğu sorunsalları tartışacaklar.

Etkinliğin tanıtım metninden:

Korku ile mimarlığın ve genelde mekansal pratiklerin ilişkisi son yılların önemli tartışma ve araştırma başlıklarından biri. Konu, konutun mikro-ölçeğinden kentin makro-ölçeğine dek pek çok açıdan irdelendi ve hala irdeleniyor. Türkiye ve İstanbul özelinde 18. yüzyıldan, Batı Avrupa’da 19. yüzyıldan başlayarak metropol korkular esinliyor, tekinsizlik anlatıları çerçevesinde yazılıyor. Bugüne doğru yaklaşıldıkça bu korku atmosferi azalmak yerine, giderek daha da yoğunlaştı. Daha önemlisi, çoğu durumda korku reel olmaktan fazla, başka toplumsal paranoyalarla ilişkili ve kurgusal olabiliyor. Hatta kimi zaman korku ve korkanlar gerçekse de korkutanlar mevcut olmayabiliyor. Bu üçlü söyleşide korkunun mekansal-mimari serüveni özellikle İstanbul’a odaklanarak incelenecek.  

Söyleşi, 14 Eylül 2021 akşamı saat 19:00’da Zoom platformu ve Youtube‘dan canlı yayınlanacak.

Gelecek bölümler ile ilgili bilgiler için Arredamento Mimarlık’ın web sitesi, Facebook ve Instagram hesapları takip edilebilir.

 

Etiketler

Bir cevap yazın