Mekan Konuşmaları No:93 Hayrettin Günç :”Neden Sokaklar ve Sokak Tasarımının Önemi”

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Yüksek Lisans Programları öğrencileri Mekan Konuşmaları serisinin 93.sünde, "Neden Sokaklar ve Sokak Tasarımının Önemi" başlıklı konuşması ile Hayrettin Günç’ü ağırlayacak.

Etkinlik metninden:

Hayrettin Günç, New York’ta yaşayan bir mimar ve kentsel tasarımcıdır. Daha güvenli, adaletli ve sürdürülebilir şehirler yaratmak amacıyla sokakların yeniden tasarlanmasına odaklanan Global Designing Cities Initiative isimli organizasyonda program yöneticisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Günç, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden lisans, Harvard Üniversitesi Kentsel Tasarım programlarından ise yüksek lisans derecelerini almıştır. Mezuniyetinden beri kentsel tasarım, placemaking ve veri görselleştirme kesişiminde araştırma ve üretimler yapmaktadır. Bu kapsamda, taktiksel kentleşme alanında faaliyet gösteren Team Better Block adlı organizasyonda proje yöneticisi olarak; eş zamanlı olarak da, MIT’de Civic Data Design Lab adlı kurumda da araştırmacı olarak çalışmıştır.

Hayrettin Günç aynı zamanda Herkes İçin Mimarlık Derneği’nin kurucu üyelerindendir.

Günç, sunumunda, kentsel tasarımda salt otomobil odaklı bakış açısından uzaklaşınca ne gibi potansiyellerin ortaya çıktığını tartışmaya açacaktır. Bununla beraber sokakları farklı işlevleri ve kullanıcıları bir araya getiren kamusal mekânlar olarak ele alan tasarım anlayışının sokakları güvenli, erişilebilir ve ekonomik olarak sürdürülebilir mekânlara nasıl dönüştürebileceği konularına odaklanacaktır.

Konuşma herkese açıktır.

Tarih: 07.06.2022 Salı

Saat: 18.00

Çevrimiçi Buluşma: Zoom

Meeting ID: 853 8877 8956

https://us02web.zoom.us/j/85388778956

Etiketler

Bir cevap yazın