Mekan Konuşmaları 91: “Form ve Malzeme Belirsizlik ve Kontrol”

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans öğrencilerinin düzenlediği “Mekan Konuşmaları” serisinin 26 Nisan Salı akşamı yapılacak olan 91. etkinliğine, "Form ve Malzeme Belirsizlik ve Kontrol" başlıklı konuşmasıyla Benay Gürsoy konuk olacak.

Benay Gürsoy ve ekibi, Penn State Üniversitesi’nde Gürsoy’un kurup yönettiği ForMat (Form and Matter) Lab’de, yapma eyleminin tasarıma dahil olduğu durumların sayısal tasarım düşünce ve pratiklerine entegrasyonunu araştırıyor. Mevcut araştırmalar, uyarlanabilir dijital üretim (adaptive digital fabrication) ve miselyum (mycelium) bazlı yapı bileşenlerinin ve strüktürlerin tasarımı ve üretimini içeriyor.

“Tasarım sürecinde fiziksel üretimin temsil değil keşif amaçlı yapıldığı, dolayısıyla biçimin malzemeye dayatılmadığı, aksine yapma eylemi sonucunda ortaya çıktığı bir tasarım yaklaşımında, görmenin yanında çeşitli duyu-motor deneyimler tasarım sürecinin aktif bir bileşeni haline gelmekte; görsel algıdaki belirsizliklere ek olarak, yapma eylemine, kullanılan araçlara ve malzeme davranışına dair belirsizlikler süreci zenginleştirmektedir. Öte yandan, dijital üretim teknolojileri ve malzeme bilimindeki gelişmeler, fiziksel üretim ve yapma eylemini bütünleşik çağdaş tasarım pratiklerinin bir bileşeni haline getirmiş, bu pratikleri biçim arayışının ötesine taşımıştır.”

Katılımın herkese açık olduğu etkinliğin Zoom linki için tıklayınız.

Çevrimiçi Buluşma: Zoom
Meeting ID: 837 2265 5202
https://us02web.zoom.us/j/83722655202
Etiketler

Bir cevap yazın