MEF Üniversitesi Alternatif Mimarlık Pratikleri Yüksek Lisans Programı: Alternatif Mimarlık Pratikleri Semineri

MEF Üniversitesi Alternatif Mimarlık Pratikleri Yüksek Lisans Programı, 2019-2020 akademik yılında "Small Scale Decent Change" teması ile başlıyor. Programın ilk etkinliği, 23 Mayıs Perşembe günü 17:30’da SALT Galata’da yapılacak.

Ekip, Alternatif Mimarlık Pratikleri Yüksek Lisans Programı’nı anlatıyor:

Mimarlık yapma biçimlerinde ve dolayısı ile mimarlık eğitiminde kökten değişikliklerin olacağının işaretlerini gördüğümüz bir dönemdeyiz. Gelecek ile ilgili beklentiler, mimarlarının kamu yararını daha çok gözeterek çalışmaları; meslek içi ve dışı işbirliklerinin artması; her aşamada takım çalışmasının gerekmesi; araştırma ve tasarım süreçlerinin iç içe geçtiği bir mesleki ortamda bulunmaları ve daha fazla bireysel girişimler sonucu üretim yapmaları olarak görünüyor. Bu perspektif ile, özellikle yüksek lisans düzeyinde mimarlık eğitiminin temel amacının belli bir alanda uzmanlık kazandırmaktan genç profesyonellere alternatif mimarlık pratikleri üzerine deneyim kazandırmaya yönelik olarak dönüşeceğini öngörüyoruz. Ancak böylesi bir eğitim sonucu genç meslek insanlarının ortak geleceğimizi keşfedip biçimlendirmeleri olanaklı olacaktır.

Böylesi bir felsefe ile kurulan Alternatif Mimarlık Pratikleri programının tasarım, araştırma ve üretim odaklı yapısı ile yeni mesleki yolların keşfedilmesine yol açacağını umuyoruz. Programa katılan öğrenciler, endüstriden ve sektörden program ortakları ile birlikte gerçekleşecek tasarım odaklı bir araştırma sürecinin içinde yer alacaklar.

Program dört yarıyıldan oluşmakta ve üç yarıyıl süren tasarım araştırması projesi odakta yer almakta. Araştırma süreci ile başlayan proje ikinci dönemde tasarım ve prototipleme ile devam edecek ve son dönemde ise uygulanacak. İlk iki dönem öğrenciler zorunlu ve seçmeli derslerini bitirip dördüncü dönemlerinin sonuna kadar araştırma projesi ile ilgili tezlerini yazarak programı tamamlayacaklar.

Programın ilk etkinliği 23 Mayıs 2019’da, 17:30’da SALT Galata’da ‘Alternatif Mimarlık Pratikleri’ başlıklı seminer olacak. Günümüzde alternatif mimarlık pratiklerinin çeşitlemelerinin tartışılacağı seminer, tartışmacılar ile birlikte bu pratiklerin üzerine düşünmeye odaklanıyor.

Konuşmacılar

  • Melike Altınışık
  • Zeynep Aydemir
  • Ayfer Bartu
  • Emir Drahşan
  • Oral Göktaş
  • Arda İnceoğlu
  • Kürşad Özdemir
  • Esra Sert

Program ile ilgili ayrıntılı bilgi için aap.mef.edu.tr adresini ziyaret edebilrsiniz.
Sorularınız için [email protected]

Etiketler

Bir cevap yazın