MC9, Charles Atlas

Sanatçı Charles Atlas ile koreograf Merce Cunningham'ın 21 ortak işinden kısa sahneler içeren video enstalasyonu MC⁹, SALT için mekana özgü olarak kurgulandı.

MC⁹(2012), video sanatçısı Charles Atlas ile koreograf Merce Cunningham’ın 21 ortak işinden kısa sahneler içeren 9 kanallı senkronize bir video işidir. İzleyiciyi çevreleyen bu enstalasyon, iki sanatçı arasındaki 40 yıllık ortak üretim ilişkisini yansıtır. Sanatçıların birlikte geliştirdiği ve “medya dansları” olarak adlandırdığı radikal teknik, canlı performansa kamerayı dâhil eder. Kamera, sabit bir kayıt cihazından öte, koreografide aktif bir role sahiptir.

Atlas, bu enstalasyonda Fractions (1978), Locale (1980), Channels/Inserts (1981) ve Ocean (2011) gibi tanınmış medya danslarından sahneleri yeniden şekillendirir. Sanatçının mevcut görüntüleri grafik, sayılar ve renk alanlarıyla harmanlayan özgün kurgu yaklaşımı, enstalasyonu hareket, ses ve kadrajın bir uçtan bir uca hissedilebildiği bir deneyime dönüştürür.

MC⁹, 2012’de Hollanda’da (De Hallen Haarlem), 2013’te İngiltere’de (The Tanks, Tate Modern, Londra) sergilendi. Enstalasyon, her sergilemede Atlas tarafından mekâna özgü olarak kurgulandı. SALT Beyoğlu’ndaki versiyon, üçüncü kata yerleştirilen 18 ekrandan oluşuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın