Materiality & Interiority: ‘Bozcaada’da sürdürülebilir morfolojiler peşinde’ Sergisi

İlki, Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleşen sergi, bu yıl Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) kapsamında 10-13 Ekim 2019 tarihlerinde Bozcaada’da ziyarete açık olacak.

‘Bozcaada’da sürdürülebilir morfolojiler peşinde’ sergisi, BİLGİ Mimarlık Fakültesi öğretim görevlileri Deniz Tümerdem, Burcu Gülmen ile araştırma görevlisi Hilal Menlioğlu tarafından geçtiğimiz yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde yürütülen malzeme odaklı tasarım stüdyosu ‘Materiality & Interiority’ çalışmalarını sunuyor.

Geleneksel tasarım süreçlerindeki form-strüktür-malzeme sıralamasını ters-yüz ederek malzeme ve materyaliteyi tasarım sürecindeki ana etmen olarak yeniden kurgulasak neler olurdu?[1] sorusundan yola çıkan malzeme odaklı tasarım stüdyosunda malzeme deneylerinden elde edilen bulgularla birebir ölçekte biyokompozit malzeme sistemleri araştırılıyor. Bozcaada’nın jeomorfolojik özellikleri, yerel malzeme ve mimarisi, enerji kaynakları, flora ve faunası ve adanın en önemli tarımsal faaliyeti olan bağcılığa odaklanan öğrencilerin; sınırlı kaynakları olan adanın kültürel ve doğal çevresi için sürdürülebilir yaklaşım geliştirebilmeleri hedeflenmiş.

Ön proje çalışmalarını içeren bu sergi, Bozcaada kart seti, malzeme avı ve biyokompozit malzeme denemelerinden oluşuyor.

Bozcaada kart seti, Bozcaada üzerine yapılan ön araştırmalar sonucu elde edilen bulgu ve belgelerden oluşuyor. Ele alınan konular: tarih, arazi kullanımı, mimari, şarap üretimi, jeomorfoloji, toprak & iklim, bitkiler/flora & su, hayvanlar/fauna, balıkçılık, geçmiş/anlatılar.

Malzeme avı, adada yer alan malzeme ve kaynakların küçük bir koleksiyonunu sunuyor.

Biyokompozit malzeme sistemleri, adanın sürdürülebilir malzeme kaynakları olarak ele alınan: deniz eriştesi (Posidonia oceanica), kil, üzüm posası, kamışlar, atıklar ile yapılan malzeme deneyleriyle geliştirildi. Biyoplastik, Bozcaada kağıdı ve çeşitli biyokompozit türleri sergi seçkisinde yer alıyor.

BIFED 18 ile eş zamanlı gerçekleştirilen alan gezisinde proje katılımcıları ile Bozcaada’da bulundukları süre zarfında çalıştaylar ve malzeme avları gerçekleştirilmiş. BIFED etkinliği olarak duyurulan ve tüm katılımcılara açık olan Bozcaada deniz eriştesinden ekolojik kağıt yapımı atölyesi sonucunda ada sahillerinden toplanan deniz eriştelerinin kaynatılarak bir seri işlemden geçirilmesiyle ada kağıdı üretilmiş. Sergide; bu çalıştay sonrası deniz eriştesinin biyokompozit malzeme olarak potansiyellerini araştıran projeler de incelenebiliyor.

Yürütücüler: Deniz Tümerdem, Burcu Gülmen ve Arş. Gör. Hilal Menlioğlu.

Ekip: Aslı Bozkurt, Begüm Saka, Berşah Özbakır, Burcu Özgen, Büşra Aydın, Doruk Tellioğlu, Gül Koçak, Gülşah Aydın, İlknur Gündoğdu, Işınsu Kaya, Merve Ceren Minder, Neslişah Topal, Öykü Özal, Öykü Uysal, Öykü Hazal Erdoğan, Öykü Türkan Didinir, Rümeysa Gündoğdu, Tuğçe Kaya, Yağmur Tuna.

Teşekkürler: Ethem Özgüven, Petra Holzer Özgüven ve BIFED ekibi, Bozcaada Belediyesi ve başkanı Hakan Can Yılmaz, Miskin Atölye, Onur Güleç, Barış Muratoğlu, İlkay Muratoğlu, Pavli Bozcaada, Sayfiye Atölye, Aral Kasaba, Talay Şarapçılık.

Proje Instagram hesabı: @materiality_interiority

[1] Oxman, N. (2010), Structuring Materiality: Design Fabrication of Heterogeneous Materials. Archit Design, 80: 78-85. doi:10.1002/ad.1110

Etiketler

Bir yanıt yazın