MASS v.1.0: Robots and Cyborgs in Architecture

MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nin düzenlediği "MASS v.1.0: Robots and Cyborgs in Architecture" çalıştayı 1-10 Temmuz arasında.

MASS kapsamında gerçekleşecek olan “Robotlar ve Sayborglar Uluslararası Çalıştayı”nda bir sibernetik Sanal Gerçeklik (VR) sistemi ile dijital üretim için robot kullanımı, mekansal bir sistem içine entegre edilmeye çalışılacak. Çalıştay robotik üretim ve sanal gerçeklik sistemleri le ilgili genel bir değerlendirme ile başlayacak. Daha sonra hızlıca robotik üretim ve sanal gerçeklik yazılımları üzerinden bileşenler ve tasarımların gözden geçirilmesi aşamasına geçilecek. Çalıştay boyunca sürdürülecek ekip tabanlı yaklaşımla, teknik beceriler pekiştirilecek ve “mekan”ı her iki sisteme entegre ederken uygulanacak yöntemler geliştirilecek. Bu grup anlayışı ile, projelerde, karmaşıklık ve uzmanlaşmanın geliştirildiği, üretim ve montajın son aşamasına geçilecek. Bu gelişmeye destek olmak amacıyla “Robotlar ve Sayborglar Çalıştayı” boyunca “Medya Mimarlığı ve Mekansal Sistemler” hakkında bir konuşma dizisi gerçekleştirilecek.

Sanat, tasarım ve mimarlık öğrencileri ile mezunlarının katılabileceği atölyeyi Dağan Çam, Anıl Çamcı ve Elif Edirne yürütecek. Atölyenin sergisi 10 Temmuz’da Turkmall Sanat’ta açılacak.

MASS v.1.0 – Robots and Cyborgs in Architecture International Workshop için son çağrı:

MASS Çalıştayı, Spatial Design kavramını mekan-medya-teknoloji üçlü okuması ile ele almayı amaçlıyor. Atölye serisi dijital tasarım ve üretim yöntemlerininin yakın gelecekteki önemine dikkat çekecek. Atölye, tasarımın metod ve ilkelerini, yaratıcı kod aracılığı ile dijital medya ve üretim teknolojileri kullanarak açığa çıkaracak. Günümüzde, djitial medya araçları, çoklu tasarım uygulamaları için üretilmiş, değişken ve açık kaynaklı platform sağlayabiliyorlar. Dijital medya ve dijital üretim sistemleri; eklentiler, sanal gerçeklik ekranları gibi sınırsız sayıdaki veri ile güçlendirip, iki farklı dünyayı kesiştirerek mekansal elemanlar oluşturması planlanıyor.

We are now unpacking and also making the last call for Registration in the MASS v.1.0 – Robots and Cyborgs in Architecture International Workshop:

Media Architecture & Spatial Systems Workshop (MASS) aims to tackle the abstract notion of Spatial Design through a trifold relation between space, media and technology. MASS international workshops will introduce the importance and creativity of digital design and fabrication in a near future. Through creative code the workshop will expose methods and design principles trough the combined use of digital media and fabrication. Digital media tools are providing increasingly flexible and open source platforms designed for multiple design applications. With an almost unlimited range of input and output, add-ons and virtual reality displays, the correlation between digital media with digital fabrication potentiates countless ways to generate spatial elements that intersect both the worlds.

Etiketler

Bir cevap yazın