MARUF 21: Afet ve Acil Durum Yönetiminde Erişilebilirlik Çalıştayı

MARUF21 kapsamında Marmara Belediyeler Birliği, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Erişilebilir Kent Atölyesi (EKA) iş birliğiyle düzenlenen “Afet ve Acil Durum Yönetiminde Erişilebilirlik Çalıştayı”, 25 Eylül 2021 günü saat 10:00'da çevrim içi olarak yapılacak.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından, ilki 1-3 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde (ICC) olmak üzere, iki yılda bir uluslararası formatta düzenlenen, Marmara Urban Forum’un (Marmara Uluslararası Kent Forumu – MARUF) ikinci kez, 1-3 Ekim 2021 tarihlerinde online olarak “Çözüm Üreten Kentler: Yeniden Düşün, Birlikte Hareket Et” başlığıyla düzenlenmesi için hazırlık çalışmalarına başlanmıştır.

MARUF21 kapsamında MBB, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Erişilebilir Kent Atölyesi (EKA) partnerliğinde gerçekleştirilecek “Afet ve Acil Durum Yönetiminde Erişilebilirlik Çalıştayı”, Küresel İklim Değişikliği temelli doğal afetlerin günümüz yerleşmelerinde neden olduğu mekansal sorunlarla birlikte özellikle afet ve acil durumlarda en kırılgan olan grupları odakta tutarak toplumsal direnç ve erken müdahaleleri ilgili paydaşları ile tartışmayı ve çözüm önerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

MARUF öncesinde düzenlenecek bu ön etkinlikler ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, AFAD, KIZILAY, Erişilebilir Kent Atölyesi Ekibi, ARI Şehircilik Planlama Ofisi, Yerel Yönetim Temsilcileri, Akademisyenler ve Erişilebilir Her Şey ekibinden katılacak paydaşlar ile afet ve acil durumlarda kentsel mekan ve kapalı alanlarda olduğu kadar kentsel açık alanlarda da erişilebilirlik konusu dört başlık üzerinden değerlendirilecektir:

  • Kentsel Mekanda Erişilebilirlik
  • Kültür ve Turizm Alanlarında Erişilebilirlik
  • Sosyal Politikalar ve Eğitimde Erişilebilirlik
  • İletişim, Teknoloji ve Yeniliklerde Erişilebilirlik

İTÜ ve Erişilebilir Kent Atölyesi ekibi tarafından çevrim içi olarak 25 Eylül 2021 tarihinde düzenlenecek etkinlik programı yaklaşık 3.5 saat sürecektir. Etkinlik katılımcıları davetli olarak belirlenmiştir. Etkinlik çevrimiçi platformlar üzerinden yürütülecektir. İnteraktif çalışma ve paylaşma platformları etkinlik sırasında katılımcıların fikirlerini yansımalarına yönelik araçlar olarak koordinasyon ekibi tarafından kullanılacaktır.

Etkinlik Erişilebilir Kent Atölyesi YouTube Kanalı’nda da yayınlanacaktır. Çalıştay çıktıları MARUF21 sürecinde ve sonunda farklı medya kanallarında, yazılı ve sözlü olarak yer alacaktır.

Etiketler

Bir yanıt yazın