Kunlé Adeyemi Konferansı: “Su Kentleri”

Dünyaca ünlü mimar Kunlé Adeyemi, 42. Yapı Fuarı kapsamında konferans vermek üzere İstanbul'a geliyor. Arkitera iş birliğinde düzenlenecek konferans, 21 Haziran Cuma, saat 14:30'da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde Salon 14 Yapı Arena'da yapılacak.

Kunlé Adeyemi ve Çalışmaları Hakkında

1976 Nijerya doğumlu Kunlé Adeyemi, mimar, tasarımcı ve kentsel araştırmacıdır.

Nijerya’da doğup büyüyen Adeyemi, Lagos Üniversitesi’nde mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra 2002 yılında dünyaca ünlü mimarlık şirketi OMA’da çalışmaya başladı. OMA’da yaklaşık 10 yıl boyunca Rem Koolhaas ile yakın çalışma imkanı bulan Adeyemi, Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’da birçok projenin tasarımı, geliştirilmesi ve uygulanmasına öncülük etti. 2010 yılında kendi ofisi olan Amsterdam merkezli NLÉ’yi kuran Adeyemi’nin dünya çapında tanınmasını sağlayan projesi Nijerya’nın en büyük şehri olan Lagos’un göbeğinde kurulu yenilikçi bir yüzen yapının prototipi olan “Makoko Yüzen Okulu (Makoko Floating School-MFS)”dur. Makoko Floating School ile 2016 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ne finale kaldı ve MFS’nin 15. Venedik Mimarlık Bienali’ne uyarlanan farklı bir versiyonu bienal kapsamında Gümüş Aslan Ödülü’nü aldı.

2016 yılında ana pavyon Bjarke Ingels’e teslim edilirken, Summer Houses sergisi kapsamında yer alan isimlerden birisi de Kunlé Adeyemi’ydi. Adeyemi, Kensington Gardens’ta yer alan 18. yüzyıl neoklasik yazlık evinin bir kopyasını tasarladı.

Halen Afrika başta olmak üzere birçok ülkede proje geliştirmekte olan Kunlé Adeyemi aynı zamanda Guggenheim New York, Harvard Üniversitesi, MIT, Cooper Union, Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu, Architectural Association School of Architecture, ETH Zurich, Chandigarh Koleji gibi prestijli kurumlarda konuşmacı ve mimarlık eleştirmeni olarak görev yapmaktadır.

Kunlé Adeyemi-NLÉ: http://www.nleworks.com

Konferansa Kayıt

Konferansa katılmak için buradan online kayıt olunması zorunludur.

Fuar Kapsamında Düzenlenen Diğer Etkinlikler

Fuar kapsamında düzenlenen etkinlikler ile ilgili https://yapifuari.com.tr/Sayfa/kisaca-etkinlikler adresinden detaylı bilgi alınabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın