Kültür Varlıklarında Koruma: Türkiye ve İtalya’dan Restorasyon Uygulamaları

3-4 Kasım 2014 tarihlerinde düzenlenecek olan sempozyum, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İtalyan Restorasyon Firmaları Birliği, Assorestauro, tarafından Şeyh Süleyman Mescidi Restorasyonu ve Eğitim (Med-Art) Projesi kapsamında organize ediliyor.

“Kültür Varlıklarında Koruma; Türkiye ve İtalya’dan Restorasyon Uygulamaları” sempozyumu  Zeytinburnu Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Türkiye’deki tarihi kültür varlıklarının çoğunluğunun Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olduğu düşünüldüğünde, yalnız vakıf eserlerinin yaşatılması değil, aynı zamanda ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılması da Genel Müdürlük’ün en önemli hedeflerinden.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İtalyan Restorasyon Firmaları Birliği, Assorestauro, ortak çalışması olarak geliştirilen Med-Art Eğitim Projesi kapsamında koruma ve uygulama alanında çalışan Vakıflar Genel Müdürlüğü personeline ve İstanbul’da bulunan kurum ve kuruluşların bu alanda çalışan ilgililerine İtalyan uzmanlar tarafından hem teorik hem de uygulamalı eğitimler verildi. Projenin bir parçası olan İstanbul, Zeyrek’te bulunan Roma-Osmanlı ortak kültür mirası Şeyh Süleyman Mescidi’nin restorasyonu devam ediyor.

Düzenlenecek sempozyum, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) ve İtalyan Ticaret Merkezi (ITA)’nin katkılarıyla, Med-Art Projesi kapsamında Şeyh Süleyman Mescidi üzerinden iki ülkenin restorasyon süreci deneyimlerinin paylaşıldığı bir fırsat olarak görülüyor.

Etiketler

Bir cevap yazın