Konut Konferansı 2012

Konut Konferansı 2012, 18 Ekim 2012 tarihinde YEM'de gerçekleşiyor.

“Konut Konferansı 2012” Türkiye konut sektörünü “Değişim/Dönüşüm” başlığı altında mercek altına alacak. Konferansta, konut sektörünü birçok açıdan değişime uğratacak olan Kentsel Dönüşüm yasasının nasıl uygulanacağı, bu sırada sektörün ne gibi durumlarla karşı karşıya kalacağı, yeni yasanın sektörün hangi alanlarını ne şekilde etkileyeceği tartışılacak. “Mütekabiliyet Yasası” ile yabancı gayrimenkul yatırımlarının sektörde yaratacağı değişimler konferansta, küresel bir bakış açısı ile ele alınacak.

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen Konut Konferansı’nda dünyaca ünlü uzmanlar ülke ekonomisi ve Türk yapı sektörünün lokomotifi olan “konut”u, sektörün önümüzdeki dönemde yaşayacağı değişim ve dönüşümler ile birlikte mercek altına alacak. Kale Kilit ve Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda düzenlenen konferans, YEM Etkinlik Salonu’nda 18 Ekim 2012 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Sur Yapı ve Vorne, konferansa sponsor olarak destek verirken DutchDFA, Gayrimenkul için Strateji Platformu (GiSP), Hollanda Mimarlık Enstitüsü (Netherlands Architecture Institute-NAI), Material ConneXion® İstanbul ve ULI Türkiye ise destekleyen kurumlar olarak konferansa katkıda bulunuyor.

“Konut Konferansı 2012″nin iki önemli gündem maddesini “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ve “Mütekabiliyet Yasası” oluşturuyor. Konferans “Değişim/ Dönüşüm” ana başlığı altında uzman konuşmacıları ve sektör profesyonellerini, bu iki yasanın konut sektöründeki etkilerini konuşmak ve tartışmak için bir araya getirecek.

Tüm gün sürecek konferansın moderatörlüğünü, tüm dünyada yenilikçi gayrimenkul ve iş çözümleri yaratan öncü küresel gayrimenkul danışmanlıklarından biri olan DTZ’nin Türkiye Ofisi Yönetici Ortağı ve ULI Türkiye Yönetim Komitesi Başkan Yardımcısı Firuz Soyuer üstlenecek.

“Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ve “Mütekabiliyet Yasası”nın getireceği “dönüşüm” ve “değişim”, konferansta katılımcılar tarafından pek çok farklı açıdan değerlendirilecek. Ana sponsorlar Kale Kilit ve Siemens Ev Aletleri de değişim paralelinde konut tasarımı ve uygulamalarında son kullanıcıya sunulan akılcı çözümler, inovasyon ve konutlarda değişen, dönüşen güvenlik olgusu ile kullanıcı davranışları konularını ele alacaklar.

Material ConneXion® İstanbul Direktörü Paolo Cancellato konferansta atık malzeme değerlendirmesi ve mevcut malzemenin yeniden kullanımı konularını yenilikçi uygulama yöntemleriyle birlikte masaya yatıracak.

Gayrimenkul için Strateji Platformu kurucularından ve aynı zamanda başkanı olan Garanti Koza Gayrimenkul Koordinatörü Gürler Ünlü, konferans içeriğine bu yıl eklenen “canlı röportaj” formatında yapılacak görüşmelerin ilkini, yasa uygulamasında aktif rol oynayan, Türkiye’nin önde gelen geliştirici firmalarından Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı ve KonutDer Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ile gerçekleştirecek.

Konut Konferansı’na ayrıca, Hollanda Mimarlık Enstitüsü (Netherlands Architecture Institute-NAI) ve Yapı-Endüstri Merkezi ortaklığıyla Ankara, Bursa ve İstanbul’da, 14- 18 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Gezici Çalıştaylar’ın sonuçlandırılması hedefleniyor.

Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul edinmesini sağlayan Mütekabiliyet Yasası deneyimli gayrimenkul danışmanlık firması DTZ Pamir& Soyuer Yönetici Ortağı Firuz Soyuer’in, EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban’la yapacağı röportajda tüm yönleri ile ele alınacak.

Konut Konferansı 2012’de dünyaca ünlü mimarlık ofislerinden iki önemli konuşmacı da kentsel dönüşümlerin konut olgusundaki değişimlerini teorik ve stratejik olarak kendi ülke ve proje perspektiflerinden projeleriyle örneklendirecek. LAN Architecture Kurucu Ortağı Umberto Napolitano ile Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanı tarafından Şehir ve Altyapı Danışmanlığı görevine atanan Rients Dijkstra konferansa konuşmacı olarak katılacak.

Konut Konferansı 2012’yi Twitter’da #konut2012 başlığı ile takip etmek, sorularla oturum ve röportajlara aktif olarak katılmak mümkün olacak.

Konferansa katılım yalnızca davetiye ile sağlanabilecek. Konuşmacılar, konuşma içerikleri ve etkinlik programı ile ilgili gelişmeler www.konutkonferansi.com adresinden takip edilebilir.

Program

Günün Moderatörü
Firuz Soyuer | DTZ Pamir & Soyuer Yönetici Ortağı, ULI Türkiye Yönetim Komitesi Bşk. Yrd.

09:30-10:00 Kayıt ve Kahvaltı

10:00-10:15 Açılış Konuşmaları

Doğan Hasol | Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı
Erdoğan Bayraktar | T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı*

10:15-10:55 Umberto Napolitano | LAN Architecture Kurucu Ortağı

10:55-11:35 Akılcı Konutlar
Kale Kilit
Siemens Ev Aletleri

11:35-11:55 Atığı Boşa Harcama!
Paolo Cancellato, Material ConneXion İstanbul Direktörü

11:55-12:30 Kahve Arası

12:30-13:10 Söyleşi 1: Sorulmayan Kaldı mı?
Gürler Ünlü | Garanti Koza Gayrimenkul Koordinatörü, Gayrimenkul için Strateji Platformu Bşk.
Ömer Faruk Çelik | Sinpaş GYO İcra Kurulu Bşk., KonutDer Bşk.
Altan Elmas | Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

13:10-13:50 Rients Dijkstra | Maxwan Architects+Urbanists Yöneticisi

13:50-15:00 Öğle Yemeği

15:00-16:00 Hollanda Mimarlık Enstitüsü (NAI) “Gezici Çalıştaylar” Final Oturumu

16:00-16:40 Söyleşi 2: Mütekabiliyet’in Türkçe’si Ne?
Firuz Soyuer | DTZ Pamir&Soyuer Yönetici Ortağı, ULI Türkiye Yönetim Komitesi Bşk. Yrd.
Ozan Balaban | EMAAR Türkiye Genel Müdürü

16:40-17:00 Moderatörün Gün Değerlendirmesi

Etiketler

Bir cevap yazın