Kolektif İnşa Atölyesi-1

Küçükarmutlu Mahallesi'nde açılan yarışmayla elde edilen projelerin düzenlenerek uygulamaya hazır hale getirilmesi amacıyla düzenlenen Kolektif İnşa Atölyelerinin birincisi 27 Ağustos'ta Küçükarmutlu Dilek Doğan Parkı'nda yapılacak.

Etkinliğin duyurusu şöyle:

Bir mimar meclisi dostumuzun mektubu aracılığıyla “Kolektif İnşa Atölyesi Çağrımızdır!”

Burası Küçük Armutlu…
Halkın kendi eliyle yarattığı küçücük ama koca bir dünya…
“Hem küçük hem de kocaman”ın çelişik durumunu ortadan kaldıralım… Aslında gerçekten küçücük bir mahalle burası. Birkaç yüz evden oluşuyor. Burasını kocaman kılan temel özellik, buralara göz dikenlere karşı her bir santiminin direnerek elde edilmesi… Yani mayasında direniş var bu mahallenin. Hem de öyle böyle değil. Yıkılmış kaç defa dozerlerle. Yeniden yapılmış… Bir daha yıkılmış sonra yeniden yapılmış. Halk yapmaktan yılmamış ama yıkanlar eninde sonunda yılmış… İnanın dünya üzerinde böylesi bir direnişle kurulmuş bir mahalle daha gösteremezsiniz.
“Kocaman”lığına başka bir örnek ise, evlerin her bir tuğlasına yüklenmiş paylaşım, dostluk ve kardeşlik, kolektif ruh ve hepsinden önemlisi örgütlülük… Evet, örgütlü bir mahalle burası. Güçleri bundan geliyor bura halkının. Hep birlikte olmuşlar, birlikte yaratmış, birlikte yapmışlar. Kimi zaman komiteler kurmuşlar, kimi zaman meclis… Adları değişse de örgütlü halleri hep sürmüş. Bu yüzden kendi göbeklerini kendileri kesmeyi öğrenmişler ta en başından beri…
Güzel insanlar Armutlulular. İnsana dair tüm güzelliklerin yaşandığı bir yer burası o yüzden. Bir gün işte bu güzel insanların güzel dostları, bu mahallenin güzelliklerine güzellikler katalım diye harekete geçmişler. Mimar Meclisi kurmuşlar ve bu meclis aracılığıyla Küçükarmutlu Mahallesi Yerinde ve Yerlisiyle İyileştirme Ulusal Mimari Fikir Projesi Yarışması düzenlemişler… Gerisi gelmiş. Emek üstüne emek eklemişler, yarışmaya onlarca öğrenci, öğretim üyesi, mimar… proje göndermiş ve yarışma niyetlenmiş. Ödül olarak para vermemişler elbette. Bu da Küçükarmutlu’nun ruhuna en uygun davranış olmuş.
Şimdi sıra, yarışmada seçilen projelerin mahalleye uyarlanmasına geldi.
Armutlulular sabırsızlıkla bunu bekliyorlar.
Sizleri, tüm mimarları, tüm mimarlık fakültesi öğrencilerini, mimar olmasa da bu projede yer almak isteyen herkesi Küçükarmutlu’ya bekliyorlar.
Çalıştaylara katılan katılmayan herkesi inşa atölyesi tarihlerinde Küçükarmutlu’da ağırlamak istiyorlar.
Yaz demeyin, tatil filan demeyin, Küçükarmutlu’ya gelin bu tarihlerde…
Dünyanın belki de en güzel manzaralarından biriyle karşılaşacaksınız.
Büyük İstanbul Çölü’nün içerisinde bir vahayı göreceksiniz.
Dostlukların en samimisini yaşayacaksınız. Hesapsızlığı, konukseverlikten öte bir sahiplenmeyi, sevgiyi göreceksiniz.
Direnmenin bir halkı nasıl güzellediğine tanık olacaksınız. Direnişlerde toprağa düşen onlarca evlada sahip olan bu mahallede yoksul onuru nasıl bir şeymiş onu göreceksiniz. Bu onura ortak olmanın onurunu hissedeceksiniz.
Hayatınızdaki öncelikleriniz değişecek belki. Belki ruhunuzu hiç bilmediğiniz duygular saracak.
Sözün kısası, gelirseniz güzel şeyler yaşayacaksınız.
Benden söylemesi…

Etiketler

Bir cevap yazın